V prvom polroku poisťovňa Uniqa zaznamenala 330 nových sporných poistných udalostí. Medziročne to predstavuje nárast takmer o jednu tretinu. Nárast sa pritom týka takmer všetkých druhov poistenia.


Počas prvých šiestich mesiacov Uniqa uzatvorila 123 udalostí ako pokus o poistný podvod, čo predstavuje medziročný nárast o 35 percent. Celkovo sa takto podvodníci podľa poisťovne snažili vylákať poistné plnenie vo výške 770-tisíc eur, čo je o tretinu viac ako vlani.

„V tomto roku sledujeme trend zvýšenej aktivity podvodníkov. V súvislosti s rastúcimi cenami a zložitou ekonomickou situáciou je oveľa pravdepodobnejšie, že budú riskovať aj kvôli nižším sumám ako v minulosti. Dokazuje to aj fakt, že priemerná čiastka pripadajúca na jednu preukázanú spornú udalosť klesla z minuloročných 6 500 eur na tohtoročných 3 750 eur,“ vraví Ivana Glombová, manažérka poisťovne Uniqa pre podvody.

Niektorí klienti si podľa poisťovne nepoctivo nárokovali vysoké sumy v poistení osôb. Kým vlani špecialisti poisťovne Uniqa zachytili dva veľké prípady v celkovej hodnote 170 000 eur, tento rok uzavreli viacročný prípad s rekordnou hodnotou 310 000 eur. Nárast počtu prípadov poisťovňa zaznamenala tiež v odvetviach z poistenia zodpovednosti za škodu a poistenia majetku.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: