Rebríčku najväčších firiem strednej a východnej Európy Coface CEE TOP 500 aj v tomto roku kraľujú automobilky. V prvej desiatke sú až tri vrátane slovenského Volkswagenu.


„V roku 2019 väčšina spoločností v regióne strednej a východnej Európy využila výhody pretrvávajúceho priaznivého ekonomického prostredia, čo platilo najmä pre menšie ekonomiky orientované na export,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre strednú a východnú Európu Declan Daly.

Zo Slovenska sa do rebríčka dostalo 35 firiem. „V top slovenskej desiatke máme tri automobilky, popri Volkswagen Slovakia aj Kia Motors Slovakia a PCA Slovakia, no aj firmy z automotive sektora, ako napríklad Mobis Slovakia. Predaj nových automobilov sa síce už vlani začal v regióne spomaľovať, no stále bol vývoj priaznivý. Volkswagen Slovakia okrem toho dokázal zareagovať na vývoj aj produktovou ponukou, čo sa odzrkadlilo na výsledkoch. Tento rok napriek pandémii opäť prichádza s novou investíciou,“ vraví generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný.

Desať najväčších spoločností v regióne strednej a východnej Európy podľa Coface CEE TOP 500

V päťstovke najväčších firiem strednej a východnej Európy je 35 slovenských spoločností