Napriek tomu, že sa ku koncu minulého roka ponuka nových bytov na bratislavskom rezidenčnom trhu zvýšila oproti predchádzajúcemu kvartálu 2,5 násobne, na trhu je takmer o päť percent menej bytov. Oproti minulému roku ponuka nových bytov poklesla približne o štvrtinu. Vlani sa tiež predalo takmer o 30 percent menej nových bytových jednotiek, ako v roku 2020. Cena predaných bytov totiž rástla o viac ako 24 percent. Upozornila na to realitná spoločnosť Lexxus.


„Tendencia klesajúceho dopytu, ktorú je možné pozorovať už dlhšie časové obdobie, je výsledkom prehlbujúceho sa oslabenia novej ponuky nehnuteľností na trhu novostavieb. Napriek snahe bánk poskytovať dostupné hypotéky prostredníctvom historicky najnižších úrokových sadzieb, pretrvávajúci trend klesajúcej ponuky nových bytov, spolu so silnou dynamikou rastu cien, pomaly oslabujú schopnosť dopytu vyrovnávať sa s tlakom prichádzajúcim z trhu,“ upozorňuje risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

Ako dodal, situácia preto vedie k poklesu celkovej kúpy nehnuteľností na trhu novostavieb, ako aj na trhu sekundárne predávaných nehnuteľností. Počas posledného kvartálu minulého roka mali kupujúci najväčší záujem o byty v druhom bratislavskom okrese, kde sa predalo 268 bytových jednotiek. Najmenej bytov sa predalo v prvom bratislavskom okrese.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: