Pokles trhov môže pre investorov predstavovať príležitosť k lacnému nákupu akcií. „Z dlhodobého pohľadu má vždy zmysel investovať do akcií a dnes, po 20 % poklese, to platí dvojnásobne,“ vraví Chief Investment Officer v spoločnosti Across Private Investments Andrej Rajčány.


Pozitívne vplyvy podľa neho vidíme na akciách už v týchto dňoch. Rast o štyri percentá, ktoré dosiahli akcie v úvode roka, považuje za solídny štart. V prípade, že budú prichádzať ďalšie pozitívne informácie o dostatku energií a klesajúcej inflácii, môže aj centrálna banka zvažovať, že sadzby nebude už musieť ďalej zvyšovať.

„To bude pre akciový trh doslova darček, pretože ďalší rast sadzieb je už v cenách akcií zahrnutý. Čiže ak k rastu sadzieb už nedôjde alebo bude menší, ako sa čakalo, akcie môžu ísť nahor ešte viac a rýchlejšie,“ tvrdí A. Rajčány.

Z regiónov Across preferuje eurozónu, Čínu a USA. Hodnotovým a dividendovým akciám by sa podľa odborníkov malo dariť lepšie ako rastovým, nakoľko prichádza fáza ekonomického spomalenia.

Atraktívne by vďaka rastu úrokových sadzieb mohli byť znovu dlhopisy. Rok 2023 by podľa Acrossu mohol byť výborný na budovanie dlhopisových pozícií s dlhšou splatnosťou a vyššou duráciou. V prípade, že príde v budúcnosti k znižovaniu sadzieb, tieto dlhopisy budú rásť rýchlejšie.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: