V priebehu posledných dní pred podpisom dohody o zastropovaní pultových cien vybraných výrobkov (Protiinflačná garancia) pekári zaznamenali neodôvodnené zdraženie ich výrobkov na pultoch viacerých zahraničných reťazcov dosahujúce takmer desať percent. Upozornil na to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).


„Dialo sa tak dokonca aj len jeden deň pred piatkovou tlačovou konferenciou. Dokonca išlo vo viacerých sieťach o rovnaké zdraženie identického pekárskeho sortimentu, čo môže vytvárať podozrenie z kartelovej dohody a toto konanie by mal preveriť Protimonopolný úrad SR. Agrorezort tak zabezpečil dočasné zamrazenie zvýšených cien, ktorými si tesne pred uzavretím dohody zabezpečili reťazce ďalšie navýšenie svojich ziskov,“ tvrdí SZPCC.

Protiinflačná garancia je dohoda ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana s niektorými obchodnými reťazcami.

„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári upozorňujú spotrebiteľov, že ak sa ceny potravín stanú témou predvolebného boja a politici začnú voličom ťahať pod nos medové motúzy vo forme memoránd či populistických návrhov s dopadmi na náš sektor, nenecháme si to pre seba a budeme ukazovať verejnosti konkrétnych patrónov týchto opatrení. Veríme, že voliči sa radi dozvedia, komu poďakovať za drahší chlebík,“ povedal predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: