Väčšina domácností riadne spláca svoje hypotéky aj potom, ako sa výrazne zvýšili úrokové sadzby a zároveň im vzrástli aj ostatné výdavky. Uviedla to Národná banka Slovenska (NBS) v Správe o finančnej stabilite.


Podľa NBS môže byť vzorné splácanie hypoték spojené s istým obmedzením tých kategórií výdavkov, ktoré nie sú nevyhnutné. „Domácnostiam pomáha situáciu zvládnuť pomerne výrazný nárast nominálnych príjmov, ktorý by mal pokračovať aj v nasledujúcom období. Kľúčovým faktorom bude vývoj na trhu práce. V prípade nárastu nezamestnanosti možno očakávať, že sa schopnosť domácností splácať svoje úvery výraznejšie zhorší,“ tvrdí centrálna banka.

Ak zostane nezamestnanosť v dobrej kondícii, počet neplatičov by sa nemal zvýšiť. „Pokiaľ sa nezhorší situácia na trhu práce, situáciu by mali pomerne dobre zvládnuť aj domácnosti, ktorým sa v nasledujúcom období bude zvyšovať splátka v dôsledku refixácie úrokovej sadzby,“ tvrdí NBS.

Vo väčšine prípadov by nárast splátky nemal prekročiť sto eur a priemerne by mal domácnostiam z príjmu ukrojiť päť až sedem percent ich príjmu. Výraznejšiemu nárastu splátok, ktorý presiahne 20 percent príjmu, bude podľa NBS čeliť len jedno percento domácností, ktorým sa bude zvyšovať splátka.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: