Medziročne inflácia od roku 2021 bez prestávky rastie, štvrtý mesiac však jej dynamika klesla. V júni dosiahla úroveň 10,8 percenta. Stále sú to vysoké hodnoty od začiatku milénia. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré sú jednou z najvýznamnejších položiek vo výdavkoch domácností. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni medziročne stúpli o 19 percent, čo sú hodnoty spred roka. Pred letom k celkovému výsledku inflácie prispeli aj vyššie ceny za stravovacie služby o 12,9 percenta.

Rast cien v odbore bývanie a energie, ktorý tiež patrí k váhovo najvýznamnejším položkám a spolu s potravinami tvorí takmer polovicu všetkých výdavkov domácností, bol aktuálne v júni na úrovni 9,7 percenta. Hodnotu pod desať percent mal naposledy v decembri 2021.

Medziročný rast cien tlmil iba odbor doprava, ceny v ňom klesli o 5,1 percenta. Najväčší vplyv mal pokles cien pohonných látok, ktoré boli medziročne lacnejšie o 18,6 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: