Bývanie vo vlastnom dome či byte je jedným z najväčších snov mladých ľudí. Z prieskumu UniCredit Bank vyplýva, že až 58 percent ľudí do 26 rokov to považuje za hlavný finančný sen.


Väčšina ľudí vo veku 18 až 26 rokov ešte býva s rodičmi a to preto, že buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní, čo ovplyvňuje aj ich príjem. Jeho priemerná výška v tejto vekovej skupine dosahuje 700 eur. Len tretina mladých ľudí má v tomto veku trvalý pracovný pomer, deväť percent má živnosť. Zvyšok má príjem z brigád, čiastočných úväzkov v kombinácii od rodičov.

„ Z prieskumu vyplýva, že o hypotéku môže požiadať približne tretina mladých dospelých do 26 rokov a to sú práve tí, ktorí majú trvalý pracovný pomer alebo aktívnu živnosť. Aj tí sa však v tejto etape života, po prechode zo škôl do prvého zamestnania, pri zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti bez pomoci rodičov zväčša nezaobídu. Po získaní pracovných skúseností sa mesačný príjem zvyšuje a aj hypotéka je dostupnejšia,“ povedala Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Až 47 percentám mladých ľudí pomáhajú pri hypotéke rodičia. Najčastejšie im poskytnú vlastné zdroje a každý desiaty rodiť pomohol svojim deťom sporiť na splátky. „Rodičia pomáhajú aj so založením nehnuteľnosti,“ dodáva Z. Ďuďáková.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: