Čím dlhšie investujeme, tým väčšiu sumu na konci budeme mať. Vďaka tomu, že pri investovaní získavame aj úroky z úrokov, môžeme mať z 20-eurovej pravidelnej investície viac peňazí, ako keď si budeme odkladať 50 eur kratší čas.


Finančný analytik spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar vysvetľuje, že rozdiely vyvolané dĺžkou a voľbou investičného nástroja sú priepastné. Vďaka tomu dokážeme v určitých prípadoch viac nasporiť z dvadsaťeurového než z päťdesiateurového príspevku.

„Tým dôvodom je efekt zloženého úročenia. Teda rastie už zvýšená cena aktíva (resp. keď sa zhodnocujú už zhodnotené vklady). Pri dostatočne dlhom trvaní pravidelného investovania totiž mesačný nárast majetku prevýši výšku mesačného príspevku. A vtedy začne investičný účet rásť rýchlejšie,“ vraví P. Škriniar.

Pri investovaní je rozhodujúci čas. Z 20 eur môžete mať vďaka dlhšiemu horizontu viac, ako keď si budete odkladať 50 eur kratšie obdobie
Zdroj: Swiss Life Select Slovensko

Preto sa podľa neho neoplatí odkladať začiatok sporenia na neskôr s tým, že v budúcnosti budeme sporiť viac. Podľa P. Škriniara totiž pri dlhodobom investovaní je vyššia šanca kladného zhodnotenia a zároveň pri dvojnásobnom trvaní sporenia stačí polovičná výška príspevku na porovnateľný, resp. aj lepší výsledok.

„To, či začnete s pravidelným investovaním alebo nie, resp. či začnete dnes alebo to necháte na neskôr, prípadne či uprednostníte odkladanie dvojnásobnej výšky príspevku, je na vás. Pravdou však je, že už nikdy nebudete mať k dispozícii viac času, ako máte dnes,“ tvrdí P. Škriniar.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: