Koniec roka je pre mnohých symbolom zábavy, ale zároveň predstavuje aj hrozbu pre autá, ktoré sú vystavené silvestrovskej pyrotechnike či iným nečakaným udalostiam. Nielen petardy a delobuchy dokážu narobiť škodu, ohroziť ich môže aj zosun snehu z okolitých striech, odpadnutie cencúľov či bujaré prejavy vandalov. V niektorých prípadoch nemusí byť jednoduché zistiť vinníka, no dôležitá je vždy dokumentácia vzniknutej škody.
„Mnohé škody kryje havarijné poistenie, no vždy treba dodržať úkony a podmienky stanovené poisťovňou, aby vám nekrátila či nezamietla poistné plnenie,“ hovorí Vladimír Guštafik, Head of Operations Services v spoločnosti Business Lease Slovakia. Podľa neho je dôležité, aby si vodiči vopred preverili rozsah poistného krytia, najmä ak očakávajú, že sa ich vozidlo ocitne na rušnom mieste plnom ohňostrojov.
„Kým štandardné povinné zmluvné poistenie kryje len škody, ktoré spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky, kvalitné havarijné poistenie kryje aj škody vzniknuté neznámym vozidlom či osobou alebo počasím. A to v dôsledku škôd spôsobených pyrotechnikou, vandalizmom, krádeže vozidla či jeho časti, pri parkovaní alebo cúvaní na parkovisku, živelnou udalosťou a podobne,“ vysvetľuje V. Guštafik.
Ak príde k poistnej udalosti, odporúča ju písomne aj fotograficky zadokumentovať. „Ak pri takejto poistnej udalosti dôjde napríklad k poškodeniu skla, karosérie, pneumatík a podobne, potrebné je nehodu písomne aj fotograficky zdokumentovať a v špecifických prípadoch privolať políciu,“ dodáva.
Odborníci preto radia vopred zvoliť bezpečné parkovisko alebo garáž a pri akomkoľvek podozrení z vandalizmu alebo úmyselnej škody ihneď zavolať políciu. V opačnom prípade môžu náklady na opravu ohroziť rodinný rozpočet, zvlášť ak vodič nemá uzatvorené príslušné poistenie.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: