Od 1. októbra tohto roka sa budú opäť meniť sumy stravného. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce o sumách stravného. Týka sa to takzvaného tuzemského stravného na pracovnej ceste. Pri ceste, ktorá trvá od piatich do 12 hodín, sa bude zvyšovať zo súčasných 7,30 eura na 7,80 eura. Pri služobnej ceste od 12 do 18 hodín má suma stravného vzrásť z pôvodných 10,90 eura na 11,60 eura. Pri pracovnej ceste nad 18 hodín už ľudia budú dostávať namiesto 16,40 eura na stravu 17,40 eura.


Zmena už tradične ovplyvní aj minimálnu hodnotu stravných lístkov, výšku príspevku na stravu a sumu, ktorú si pri obedoch môžu dať do výdavkov živnostníci. Minimálna výška pre stravné lístky stúpne zo súčasných 5,48 eura na 5,85 eura. Minimálny príspevok zamestnávateľa stúpne z doterajších 3,02 eura na 3,22 eura. Najvyšší možný príspevok stúpne zo súčasných 4,02 eura na 4,29 eura. Rovnakú sumu si môžu do daňových výdavkov zahrnúť za každý odpracovaný deň aj podnikatelia.

Pôjde už o piate zvyšovanie súm stravného za posledný rok a pol. Naposledy rástlo na začiatku júna a januára tohto roka, predtým vlani v septembri a na začiatku mája. Sumy stravného tlačí vyššia inflácia, ktorá sa prejavuje najmä pri nákladoch na bývanie a potravinách. Slovenským reštauráciám tak rastú náklady, preto musia zvyšovať aj ceny za jedlo a nápoje.

Zvyšovanie stravného podľa záhona nastáva vtedy, keď ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní vzrastú o viac ako päť percent od mesiaca, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy stravného. Posledným mesiacom, ktorý ovplyvnil zvyšovanie stravného bol pritom tohtoročný január. Odvtedy ceny opäť stúpli o 5,8 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: