Za tohtoročný predvianočný nákup potravín zaplatí slovenská domácnosť o zhruba osem až desať percent viac ako vlani. Upozornila na to analytička Wood & Company Eva Sadovská. Podľa štatistikov totiž boli ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri tohto roka medziročne vyššie o deväť percent.


Drahšie ako pred rokom boli najmä sladké potraviny (o 17,9 %), ryby a morské plody (o 12,0 %) a chlieb a obilniny (o 11,8 %). Ceny mäsa a výrobkov z neho boli medziročne vyššie o 9,1 percenta, v prípade mlieka, syrov a vajec došlo k zdraženiu o 7,7 percenta. Za zeleninu sme si priplácali 6,8 percenta, za ovocie 5,7 percenta. Nealkoholické nápoje zdraželi o 10,5 percenta.

Z darčekov, ktoré ľudia najčastejšie nakupujú pre svojich blízkych, sú aktuálne drahšie ako pred rokom, výrobky pre osobnú hygienu (o 8,4 %), hudobné nástroje (o 7,7 %) a šperky (o 7,0 %). Oblečenie vychádza drahšie ako vlani o 5,7 percenta, za knihy platíme viac o 5,4 percenta. Do 4,5 percenta viac si ľudia priplatia aj za fotoaparáty, kávovary, počítače, športové vybavenie, obuv, bicykle či hračky.

Najpomalší nárast cien spomedzi typických darčekov zaznamenali mobilné telefóny a hodinky o 1,6 percenta a 1,1 percenta. Výrobky pre domácich miláčikov zaznamenávajú výrazný nárast cien o 22,7 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: