Počet zamestnancov napojených na verejný rozpočet za uplynulých 15 rokov potichu vzrástol o viac ako 100-tisíc. Takýto objem pracovníkov predstavuje náklad na úrovni troch miliárd eur zo štátnej kasy. Vyplýva to z analytického materiálu o zamestnanosti vo verejnej správe, ktorý pripravili zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ). Tí upozorňujú, že v kontexte konsolidácie verejných financií je nevyhnutné odstrániť prebytočnú zamestnanosť vo verejnej správe, vďaka čomu by štát ušetril sám na sebe a nemusel by zvyšovať dane pre domácnosti a podniky.

„Od roku 2009 zamestnanosť vo verejnej správe neprestajne rastie, a to bez reálnej potreby vyšších výkonov. Nikto tento nárast nebrzdí a nerealizujú sa ani dostatočné opatrenia na zefektívnenie výkonu činností, ktoré by umožnili pokles zamestnanosti pri zachovaní nevyhnutných činností verejnej správy,“ zdôrazňuje prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga. Túto skutočnosť sa podľa RÚZ snažia kompetentní vysvetliť tvrdeniami, že niektoré subjekty boli preradené do verejnej správy, no verejne zdôvodnený nárast zamestnanosti kvôli týmto preradeniam je len približne 60-tisíc osôb.

Náklady štátu tak predstavujú práve mzdové náklady na jeho zamestnancov. Podiel priemernej mzdy vo verejnom sektore k súkromnému sektoru postupne rástol a v roku 2022 dosiahol úroveň mediánu Európskej únie (EÚ). V dôsledku toho zarábali zamestnanci vo verejnej správe v priemere o 11 percent viac ako zamestnanci v súkromnom sektore. Takýto rozdiel je z hľadiska EÚ úplne štandardný aj z dôvodu, že vo verejnej správe pracuje relatívne viac ľudí s vyšším vzdelaním. Vlani a v tomto roku už podľa RÚZ rástli mzdy vo verejnom sektore na Slovensku výrazne viac ako v súkromnom.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: