Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) upozorňujú, že doposiaľ platná právna úprava Zákonníka práce, ktorá sa venuje stravným lístkom, je diskriminačná a je preukázateľne v neprospech zamestnancov, ktorí si vyberú finančný príspevok. Upozornili na to v tlačovej správe.


Od marca si môžu zamestnanci vybrať v rámci príspevku na stravovanie medzi finančným príspevkom a stravným lístkom. Problémom však podľa zamestnávateľov je, že právna úprava akosi „pozabudla“, že ak má byť voľba zamestnancov skutočne slobodná, obe tieto možnosti musia byť rovnocenné.

„Kým stravné lístky sú od daní oslobodené v plnej výške, pri hotovosti to platí len sčasti, na čo v konečnom dôsledku doplácajú zamestnanci, ale aj zamestnávatelia. Z hodnoty príspevku, ktorá presiahne 2,81 eur zamestnanci platia dane a odvody,“ tvrdí RÚZ.

Člen prezídia RÚZ a prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík preto hovorí, že „je absolútne nekorektné, aby stravenky od vydavateľov boli takto zvýhodnené oproti finančnému príspevku od zamestnávateľa.“

Podľa RÚZ tak vydavatelia gastrolístkov už roky profitujú na úkor zamestnancov, zamestnávateľov a celého gastrosektora. Reštaurácie podľa zamestnávateľov nemajú na výber a za každú prijatú stravenku musia vydavateľom gastrolístkov často platiť výkupný poplatok prevyšujúci šesť percent.

„Poplatok za spätné odkúpenie považujeme za neprimeraný. Gastro prevádzky nedokážu čeliť navrhovaným podmienkam a tak často celý zisk z predaja jedál končí vo vreckách emitentov, na úkor gastro prevádzok,“ vysvetľuje prezident Zväzu cestovného ruchu a člen prezídia RÚZ Marek Harbuľák.

Parlament sa bude novelou Zákonníka práce zaoberať práve počas najbližších rokovacích dňoch. Jej cieľom je predovšetkým opraviť chyby a zrovnoprávniť finančné príspevky na stravu so stravnými lístkami. RÚZ preto poslancov vyzýva, aby tieto nedostatky odstránili.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: