S bankomatovou kartou je najlepšie zájsť do bankomatu vlastnej banky. Výbery z bankomatov iných bánk sú totiž vo väčšine prípadov spoplatnené. Navyše pribúdajú banky, ktoré obmedzujú maximálnu sumu, ktorú si môžu z ich bankomatov vybrať klienti iných bánk.

Slovenská sporiteľňa ešte v roku 2018 stanovila, že cudzí klienti si z jej bankomatov môžu naraz vybrať najviac 200 eur. Podľa zistení portálu Finsider rovnaký postup začali uplatňovať aj ČSOB a 365.bank. Aj v týchto dvoch bankách platí pre klientov iných finančných inštitúcií limit 200 eur.

„Klienti bánk mimo skupiny 365.bank si môžu vybrať maximálne 200 eur pri jednom výbere. Výber môžu opakovať neobmedzene,“ vraví hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková. Ak niekto bude opakovať výber, zastaviť ho môžu až limit platobnej karty, zostatok na účte či výška hotovosti v bankomate.

Ďalšie banky obmedzili výbery z bankomatov pre cudzích klientov. Chcú, aby im peniaze zostali pre vlastných
365.bank obmedzila maximálny výber pre klientov iných bánk na 200 eur (Foto: Peter Csernák)

Peniaze šetria pre svojich klientov

V praxi sme vyskúšali, že ak do bankomatu 365.bank navolíme s cudzou kartou vyššiu sumu, bankomat oznámi, že na jeden výber môže vydať najviac 200 eur. Podobné je to aj v prípade ČSOB. Keď sme s cudzou kartou do bankomatu zadali požiadavku na výber 280 eur, bankomat vypísal, že maximálna suma výberu je 200 eur. Finsider oslovil s otázkami aj ČSOB, no neodpovedala.

365.bank sa nevyjadrila k otázke, prečo si klienti iných bánk môžu vybrať nižšiu sumu ako jej vlastní klienti.

Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková vysvetľuje, že oni zaviedli obmedzenie pre cudzích klientov predovšetkým preto, aby ochránili tých vlastných. „Slovenská sporiteľňa má dlhodobo najväčšiu pobočkovú a bankomatovú sieť na Slovensku. Našou prioritou je, aby boli bankomaty vždy plne funkčné a nadotované pre našich klientov,“ vraví.

Niektoré banky majú málo bankomatov a viacerí klienti využívajú aj služby zahraničných bánk, ktoré nemajú vlastné bankomaty. Práve títo ľudia často vyberajú z bankomatov iných bánk. Najviac z nich logicky príde vyberať do najväčších bankomatových sietí. Aj keď banky, ktoré tieto bankomaty prevádzkujú, zinkasujú od cudzej banky za každý takýto výber poplatok, predovšetkým vysoké výbery im zvyšujú náklady na dopĺňanie hotovosti do bankomatov. Výška poplatku, ktorú si medzi sebou platia banky, je totiž rovnaká bez ohľadu na sumu výberu. Ak banka stanoví limit a klienta donúti uskutočniť viacero výberov, zinkasuje viackrát poplatok.

Ďalšie banky obmedzili výbery z bankomatov pre cudzích klientov. Chcú, aby im peniaze zostali pre vlastných
Bankomat ČSOB nám pri použití karty inej banky odmietol vydať viac ako 200 eur (Foto: Peter Csernák)

Technický limit nedovolí zvyčajne vybrať viac ako 40 bankoviek

Ak klient pristúpi na to, že využije cudzí bankomat viac ráz po sbe, vo väčšine prípadov sa mu výrazne takýto výber predraží. Banky totiž zvyčajne majú v základných balíkoch služieb zahrnuté len výbery z vlastných bankomatov. Niektoré finančné domy zakomponovali výbery z cudzích bankomatov do drahších balíkov služieb. Ak klient využije cudzí bankomat a nemá takýto výber predplatený v balíku, môže mu za to banka naúčtovať až šesť eur.

Niektoré banky pridali aj do základných balíkov služieb možnosť využiť aspoň raz bankomat cudzej banky. Napríklad Tatra banka, ČS0B ako aj Raiffeisen bank umožňujú bezplatne využiť jedenkrát do mesiaca cudzí bankomat. Fio banka núka bezplatne dva výbery a s kartami Visa všetky výbery z cudzích bankomatov. Klienti mBank majú zadarmo všetky výbery nad 70 eur.

Aj  v prípade, že bankomat neobmedzuje cudzích klientov, zvyčajne má technické obmedzenie, ktoré nedovolí vybrať ľubovoľne vysokú sumu. „Bankomaty VÚB banky poskytujú na jeden výber maximálne 40 kusov bankoviek, t.j. ak má klient vyšší denný limit, uskutoční viac výberov,“ vraví produktový manažér z oddelenia Vývoja procesov vo VÚB banke Roman Müller.

Aj v ostatných bankách platí podobné obmedzenie. Maximálny počet bankoviek, ktoré môže na jedenkrát vydať, totiž závisí od veľkosti štrbiny, cez ktorú tieto bankovky vydáva. Vo väčšine prípadov platí, že viac ako 40 bankoviek do nej nevojde. Ak by si chcel niekto vybrať len desaťeurovky, znamená to, že bankomat mu na jedenkrát dá len 400 eur.

Koľko stojí výber z cudzieho bankomatu

BankaVýška poplatku (€)
Slovenská sporiteľňa6,00
VÚB3,50
Tatra banka3,00
ČSOB5,00
UniCredit Bank1,50 až 2,00 v závislosti od dátumu zriadenia účtu
365.bank4,00
Prima banka3,00
mBank1,30 (výbery nad 70 € zadarmo)
Fio banka1,00 (s kartou Visa zadarmo)
Oberbank1,50
Raiffeisen bank3,50

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: