Banky núkajú v základných balíkoch služieb väčšinou len výbery z vlastných bankomatov. Poplatok za výber z cudzieho bankomatu vo väčšine bánk dosahuje tri eurá. Pravidelné používanie cudzieho bankomatu vie preto poriadne navýšiť bankové poplatky. Aj preto je jedným z hlavných kritérií pri výbere účtu dostupnosť bankomatov danej banky.

Kto sa nechce obzerať na logo banky pri každom výbere peňazí, môže sa poobhliadnuť po drahšom účte. Vo viacerých bankách pritom platí, že aj prémiové účty, ktoré obsahujú výbery z cudzích bankomatov, možno získať po splnení podmienok zadarmo.

Slovenská sporiteľňa núka výbery z cudzích bankomatov ako súčasť balíka Exclusive. Jeho štandardná mesačná cena je 8,90 eura. Je tak o tri eurá drahší ako Osobný účet. Tri eurá dosahuje aj výška poplatku za výber z cudzieho bankomatu. To znamená, že ak klient s lacnejším účtom len raz za mesiac použije cudzí bankomat, celkový poplatok sa už vyrovná drahšiemu účtu. Ak by niekto vybral peniaze viackrát, bude pre neho drahší účet už výhodnejší.

Ako neplatiť poplatok za výber z cudzieho bankomatu

Sporiteľňa v rámci vernostného programu umožňuje získať účet Exclusive úplne zadarmo. Aby klientovi odpustila mesačný poplatok, je potrebné, aby počas mesiaca zrealizoval platby kartou aspoň v objeme 400 eur, uskutočnil tri pravidelné platby a zároveň mal zriadené sporenie.

V ČSOB obsahuje výbery z cudzích bankomatov balík Extra Pohoda. Jeho základná cena je 12 eur. Kto chce získať účet zadarmo, musí splniť dve z troch stanovených podmienok. Prvou je aktívne využívanie účtu, ktorým sa rozumie, že klientovi príde na účet aspoň 1 500 eur, uskutoční tri pravidelné platby a päť platieb kartou. Druhou podmienkou je, že priemerný mesačný zostatok vkladov, investícií alebo úverov presahuje 30-tisíc eur. Poslednou podmienkou je, že klient aktívne využíva aj podnikateľské konto. Ak niekto spĺňa len jednu z týchto podmienok, získa účet Extra Pohoda za polovicu.

ČSOB okrem toho umožňuje klientom, ktorí využívajú základný balík služieb Pohoda, aby raz do mesiaca vybrali peniaze z cudzieho bankomatu bez poplatku. Podobne aj Tatra banka má v základnom balíku Tatra Personal zaradený jeden bezplatný výber z bankomatu inej banky. Tatra banka neponúka účet, ktorý by obsahoval neobmedzený počet bezplatných výberov z cudzích bankomatov.

Aký poplatok zaplatíte za výber z cudzieho bankomatu, ak nie je súčasťou účtu

BankaPoplatok (€)
Slovenská sporiteľňa3,00
VÚB banka3,50
Tatra banka3,00
UniCredit Bank2,00
Poštová banka3,00
ČSOB3,00
Prima banka3,00
Fio banka (dva výbery zadarmo)1,00
mBank – výbery do 70 €1,30
Zdroj: Cenníky bánk

Ani VÚB nemá aktuálne v ponuke balík služieb, ktorý by obsahoval výbery z cudzích bankomatov. Ak klient použije cudzí bankomat, zaplatí za to poplatok 3,50 eura. Ide o najvyššiu sumu zo všetkých bánk na Slovensku.

Na bezplatné výbery zo všetkých bankomatov v minulosti lákala klientov UniCredit Bank. Tá však od minulého roku zrušila pre nových zákazníkov neobmedzený počet bezplatných výberov. Tie ponechala len tým ľuďom, ktorí si účet zriadili do konca roku 2019.

Banky bez vlastných bankomatov si pýtajú menej

Noví klienti UniCredit Bank majú v rámci U Konta k dispozícii dva výbery mesačne z cudzích bankomatov. Aj keď základný mesačný poplatok za U Konto je nastavený pomerne vysoko na 8 eur mesačne, väčšina klientov ho má zadarmo. UniCredit totiž tento poplatok odpustí každému, kto si otvoril účet do 14. júna tohto roku a komu na účet mesačne príde aspoň 400 eur.

Drahší účet U Konto Premium za 15 eur mesačne obsahuje päť bezplatných výberov z cudzích bankomatov. Tento účet môžu mať zadarmo ľudia, ktorí si ho uzatvorili do 14. júna a mesačne im na účet príde aspoň 1 800 eur.

V Prima banke nie sú výhody bezplatných výberov z cudzieho bankomatu viazané na účet ale na kartu. Bezplatné výbery zo všetkých bankomatov získajú klienti, ktorí využívajú kartu Mastecard Gold. Mesačný poplatok za túto kartu je 3,50 eura. Tento poplatok nie je súčasťou mesačného poplatku za vedenie účtu. Banka umožňuje klientom znížiť si poplatok za vedenie účtu až na nulu tak, že im vráti pol percenta z každej platby kartou.

Fio banka ani mBank nemajú vlastnú sieť bankomatov. Preto ponúkajú zvýhodnené výbery z cudzích bankomatov. Vo Fio banke majú klienti zadarmo každý mesiac dva výbery z ktoréhokoľvek bankomatu. Za každý ďalší zaplatia jedno euro. Internetová mBank zase nespoplatňuje výbery z akéhokoľvek bankomatu, ak vyberaná suma dosiahne aspoň 70 eur. Kto chce vybrať menšiu čiastku, zaplatí poplatok 1,30 eura.