Náklady na vedenie bankového účtu dokážu výrazne navýšiť používanie bankomatov iných bánk. Poplatok za výber z cudzieho bankomatu totiž vo väčšine prípadov nie je zahrnutý v mesačnom balíku služieb a banky ho preto účtujú samostatne.


Základné balíky služieb väčšinou obsahujú len výbery z vlastných bankomatov. Akonáhle klient použije zariadenie inej banky, zaplatí za to poplatok. Ten sa pohybuje od jedného eura až po päť eur za výber. Klientom sa tak oplatí strážiť, ktorý bankomat na vybratie peňazí použijú.

Výber z cudzieho bankomatu je zvyčajne lacnejší v menších bankách, ktoré nemajú vlastné bankomaty alebo ich majú len nižší počet. Naopak banky s väčšou bankomatovou sieťou sa snažia vyššími poplatkami klientov motivovať k tomu, aby nechodili vyberať peniaze ku konkurencii.

Niektoré banky sa takisto snažia, aby ich bankomatovú sieť čo najmenej využívali klienti ostatných finančných domov. Napríklad Slovenská sporiteľňa obmedzuje maximálnu sumu výberu pre klientov iných bánk čiastkou 200 eur. Ak si niekto potrebuje vybrať vyššiu čiastku, musí uskutočniť viacero výberov. Za každý jeden potom zaplatí poplatok.

V niektorých bankách môžu klienti využiť aspoň niekoľko výberov z cudzích bankomatov. Ďalšie dávajú zadarmo výber z cudzieho bankomatu klientom za predpokladu, že suma výberu prekročí stanovenú sumu. V iných bankách je potrebné na získanie bezplatných výberov využívať drahší balík služieb alebo svoju bežnú kartu vymeniť za prémiovú, za ktorú sa však dopláca. Portál Finsider preto pripravil prehľad účtov, ktoré obsahujú aj výbery z iných bankomatov ako aj prehľad poplatkov za takéto výbery.

Ktoré účty obsahujú aj výber z cudzieho bankomatu?

Slovenská sporiteľňa

Základný balík služieb s názvom Space účet obsahuje len výbery z vlastných bankomatov. Klienti, ktorí chcú používať aj bankomaty iných bánk, môžu využiť Space účet X. Jeho základná mesačná cena je desať eur, no po splnení podmienok banka klientovi tento poplatok odpustí.

VÚB banka

Klienti, ktorí majú balík služieb s názvom VÚB účet, musia za každý výber z cudzieho bankomatu platiť zvlášť. Ani prémiový VÚB Účet Magnifica neobsahuje v cene výbery z bankomatov iných bánk.

Tatra banka

Účet pre modrú planétu obsahuje okrem výberov z bankomatov Tatra banky aj jeden výber z cudzieho bankomatu na Slovensku.

UniCredit Bank

Jej bezplatný účet Start obsahuje všetky výbery z bankomatov iných bánk na Slovensku i v zahraničí za predpokladu, že suma výberu bude aspoň 80 eur. Balíky služieb Open a Top majú v mesačnom poplatku zahrnuté všetky výbery z iných bankomatov. Účet Open stojí mesačne 4,90 eura a účet Top stojí 12 eur, no po splnení podmienok ho banka klientovi poskytne bezplatne.

ČSOB

Balík služieb ČSOB Pohoda obsahuje v základnom poplatku jeden výber z cudzieho bankomatu mesačne. Balík Extra Pohoda obsahuje všetky výbery z cudzích bankomatov. Jeho základná cena je 12 eur, banka ponúka po splnení podmienok zľavu 50 alebo 100 percent.

Prima banka

Osobný účet obsahuje len výbery z vlastných bankomatov Prima banky. Kto chce získať bezplatné výbery, môže namiesto bežnej platobnej karty požiadať o kartu Mastercard Gold, s ktorou sú zadarmo aj výbery z bankomatov iných bánk. Banka si za túto kartu pýta mesačný poplatok vo výške štyroch eur.

365.bank

Účet zadarmo obsahuje len výbery z vlastných bankomatov. Účet plus, ktorý stojí 5,90 eura mesačne, má v poplatku zahrnuté štyri výbery z cudzích bankomatov.

Space účet Slovenská sporiteľňa
Výber z cudzieho bankomatu môže stáť až päť eur. (Ilustračné oto: Peter Csernák)

mBank

Internetová banka mBank ponúka v rámci bezplatného mKonta zadarmo výbery zo všetkých bankomatov na Slovensku aj v zahraničí, ak suma výberu dosiahne aspoň 70 eur (resp. ekvivalent v cudzej mene). Za nižšie výbery je treba platiť.

Fio banka

Pri Osobnom účte, ktorý je bez mesačných poplatkov, závisí spoplatňovanie výberov z cudzích bankomatov od toho, akú kartu klient používa. V prípade karty Mastercard má k dispozícii mesačne dva výbery zadarmo, za ďalšie musí platiť. Ak má kartu Visa, môže využiť neobmedzený počet bezplatných výberov z iných bankomatov. Základný balík obsahuje zadarmo dve karty pre dve rôzne osoby a klient sa môže rozhodnúť pre Visa alebo Mastercard.

Raiffeisen Bank

Bezplatný balík služieb s názvom Osobný účet obsahuje len výbery z bankomatov Tatra banky, pod ktorú Raiffeisen Bank patrí. Parádny účet za 5,50 eura mesačne obsahuje jeden bezplatný výber z cudzieho bankomatu.

Koľko stojí výber z cudzieho bankomatu

BankaPoplatok (€)
Slovenská sporiteľňa3,00
VÚB banka3,50
Tatra banka3,00
UniCredit Bank2,00
ČSOB5,00
Prima banka3,00
365.bank3,00
mBank1,30
Fio banka1,00
Raiffeisen Bank3,50
Zdroj: Cenníky bánk

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: