Internetová banka mBank zmení od 1. októbra svoj cenník. Klienti si priplatia za viaceré služby, zmenia sa aj poplatky za platobné karty. Pridáva sa tak k viacerým bankám, ktoré v tomto roku už zdražovali. Svoje ceny už menila napríklad Slovenská sporiteľňa a naposledy nový cenník oznámila aj VÚB banka.

Klienti, ktorí aktívne nepoužívajú svoju debetnú kartu, si priplatia za jej vedenie. Mesačný poplatok za kartu vzrastie z 1,30 na 1,50 eura. mBank tento poplatok aj naďalej odpustí všetkým klientom, ktorí danou kartou v aktuálnom mesiaci zaplatia aspoň 70 eur. alebo ak majú od banky úverový produkt.

Kým dnes stojí vydanie dodatkovej karty 3,50 eura, po novom zaplatí disponent za vydanie karty osem eur. Banka zjednotí mesačný poplatok za hlavnú i dodatkovú kartu. Aj pri dodatkovej tak bude účtovať klientom, ktorí kartou mesačne nezaplatia aspoň 70 eur, poplatok vo výške 1,50 eura. Doteraz si za vedenie dodatkovej karty pýtala ročný poplatok 3,50 eura.

Banka zjednotí aj poplatok za výber z bankomatu z hlavnej a dodatkovej karty. Klientom nebude po novom účtovať ani poplatok za zmenu PIN kódu a ani za výber hotovosti v obchodoch debetnou kartou.

mBank nebude poplatok za hazard zatiaľ účtovať

mBank zavádza aj nový poplatok pri platbe kartou za hazardné hry, stávkovanie a lotérie. Podľa cenníka si pri platbách vyšších ako 50 eur strhne poplatok vo výške 5 percent. mBank však v správe pre klientov tvrdí, že zatiaľ tento poplatok nebude účtovať.

mBank zvýši aj poplatok za SMS notifikácie. Paušál, ktorý obsahuje 30 notifikačných správ mesačne zdražie z 1,50 na dve eurá. A odoslanie jednej správy mimo tohto paušálu bude namiesto 10 centov stáť 20 centov. Naďalej zostanú zadarmo push notifikácie prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Banka mení aj limit, pri ktorom nebude klientom účtovať poplatok za kreditnú kartu. Dnes klientom pri mKreditke neúčtuje poplatok, ak mesačne kartou zaplatia aspoň 50 eur. Po novom to bude 75 eur. Pri mKreditke e-Shop sa minimálna útrata zvýši zo 75 eur na 100 eur a pri mKreditke Plus zo 150 eur na 200 eur.

Mení sa aj limit pre bezplatný výber hotovosti z bankomatu mKreditkou z 50 na 70 eur. Banka zjednotila poplatok za výber hotovosti v obchodoch kreditkou s poplatkom za výber z bankomatu. Ak klient vyberie menej ako 70 eur, zaplatí za to od októbra štyri eurá. Pri mKreditke e-Shop a mKreditke Plus sa zvýši minimálny poplatok za výber na štyri eurá z doterajších troch eur.

Klienti, ktorí využívajú telefonickú linku, si priplatia

Za vrátenie SEPA inkasa do 8 týždňov si mBank bude po novom pýtať poplatok 10 eur a celkové náklady bánk. Doteraz k celkovým nákladom bánk pripočítavala osem eur.

Banka zvýši aj poplatky za rôzne výpisy a potvrdenia. Napríklad za potvrdenia týkajúce sa transakcií si namiesto piatich eur bude pýtať 11,50 eura za dokument, za mesiac alebo za potvrdenie. Naopak za vyhotovenie kópie alebo za bankové referencie si namiesto 20 eur bude účtovať od októbra už len 11,50 eura.

Klienti, ktorí chcú dostávať výpis poštou, za neho po novom zaplatia dve eurá. Dnes poplatok dosahuje 1,50 eura.

Zdražejú aj služby, ktoré klienti využívajú cez telefonickú linku. Kým dnes si za takúto službu banka pýta štandardný poplatok podľa cenníka, ku ktorému pripočíta 1,80 eura, po novom tento poplatok navýši o dve eurá. Ide napríklad o zadanie prevodného príkazu cez telefonickú linku či zadanie inkasa. Všetky tieto služby možno pritom využiť bezplatne cez internet banking.

Nový cenník prinesie drahšie upomienky

Výrazne sa zvýši cena za odoslanie listovej upomienky za nepovolené prečerpanie alebo omeškanie splátky úverového produktu. Dnes stojí takáto upomienka štyri eurá. Po novom za ňu klient zaplatí 15 eur.

mBank od októbra spustí aj SWIFT platby. Tie umožňujú prijímanie aj posielanie peňazí v cudzej mene. Za prichádzajúcu SWIFT platbu klienti zaplatia tri eurá. Odchádzajúca platba bude stáť 0,5 percenta z posielanej sumy. Minimálny poplatok bude v tomto prípade 10 eur a maximálny 30 eur.

Banka zvyšuje aj poplatok za spracovanie žiadosti klienta o zmenu pri hypotéke alebo žiadosti o vystavenie súhlasu pre účely katastra zo 100 eur na 170 eur. Tento poplatok mBank účtuje pri žiadostiach s výnimkou zmeny osobných údajov, čísla účtu, dĺžky fixácie a pri zmene variabilnej sadzby na fixnú. Pri týchto žiadostiach je poplatok naďalej nulový.