Vo vlne zdražovania pokračuje ďalšia banka. Po VÚB banke a Slovenskej sporiteľni tentoraz mení cenník Prima banka. Upozornil na to portál Finančný kompas. Podobne ako pri iných finančných inštitúciách sa klienti musia pripraviť najmä na to, že budú viac platiť za služby v pobočkách, ktoré možno nahradiť internet bankingom či bankomatmi.


Za výber hotovosti v pobočke klienti po novom zaplatia štyri eurá. V súčasnosti je poplatok o euro nižší. Rovnako z troch na štyri eurá zdražie zadanie prevodného príkazu v pobočke. Klienti si priplatia aj za zaslanie papierového výpisu z účtu či za zistenie zostatku na účte v bankomate inej banky. Drahšie bude aj spracovanie mincí pri vklade alebo výbere.

Banky sa nastavením cien v posledných rokoch snažia klientov motivovať k tomu, aby na základnú obsluhu účtu využívali najmä internet banking. Prima banka to tento raz robí nielen prostredníctvom zvyšovania cien, ale jej nový cenník niektoré súčasné poplatky aj ruší alebo znižuje. Po novom si banka nebude účtovať jednoeurový poplatok za poskytovanie internet bankingu. V súčasnosti ho platia len ľudia, ktorí túto službu nemajú predplatenú vo svojom balíku služieb.

Prima banka sa snaží viac spropagovať aj platby kartou. Po novom nebude ani ľuďom, ktorí nemajú balík služieb, účtovať poplatok za platbu kartou. Naopak ľudia, ktorí radi hrajú hazardné hry, budú po novom platiť poplatok za spracovanie platby za stávkovanie, lotériu a hazardné hry vo výške 1,50 eura.

Nový cenník zvýhodní aj študentské účty, ktoré bude Prima banka poskytovať zadarmo bez splnenia akýchkoľvek podmienok. Dnes je študentský účet zadarmo len pre ľudí do 20 rokov a pre starších len v prípade, ak ich priemerný zostatok na účte je vyšší ako tisíc eur.

Ako Prima banka zmení cenník od 1. júna 2021

Študentský účet bude zdarma bez splnenia podmienok. Predtým bol zadarmo, ak bol priemerný denný kreditný zostatok na účte vyšší ako 1 000 eur alebo pre študenta vo veku do 20 rokov.

Výpis z účtu zaslaný poštou v rámci SR bude za poplatok 1,50 eura, predtým bol poplatok vo výške jedného eura.

Poplatok za bezhotovostnú platbu kartou Debit Mastercard, Mastercard Standard alebo Mastercard Gold bude 0,00 eura, predtým bol poplatok 0,20 eura.

Výber hotovosti z bankomatu Prima banky bude zadarmo, predtým bol poplatok 0,20 eura.

Zistenie zostatku v bankomate inej banky v SR pri platobných kartách Debit Mastercard, Mastercard Standard bude za poplatok 0,50 eura, predtým bol poplatok 0,30 eura.

Pribudol poplatok za spracovanie platby za stávkovanie, lotériu a hazardné hry vo výške 1,50 eura.

Nový je aj poplatok za spracovanie žiadosti o vrátenie platby kartou pre nedodanie tovaru alebo služby treťou stranou vo výške 15 eur (poplatok nie je účtovaný pri zneužití platobnej karty).

Vklad hotovosti na úverový účet bude za poplatok štyri eurá, predtým bol poplatok vo výške tri eurá.

Vklad hotovosti bude za poplatok 1,50 eura, predtým bol poplatok jedno euro.

Vklad hotovosti inou osobou ako je majiteľ účtu alebo oprávnená osoba bude za poplatok štyri eurá, predtým bol poplatok tri eurá.

Za hotovostný vklad nad 5 000 eur za deň bude poplatok 0,10 % z celej sumy vkladu, predtým bol rovnaký poplatok ale za hotovostný vklad nad 15 000 eur za deň.

Výber hotovosti bude za poplatok štyri eurá, predtým bol poplatok tri eurá.

Za hotovostný výber nad 5 000 eur za deň bude poplatok 0,10 % z celej sumy vkladu, predtým bol rovnaký poplatok ale za hotovostný výber nad 15 000 eur za deň.

Spracovanie mincí pri vklade, výbere alebo výmene nad 40 ks bude za poplatok 4,00 eura za každých začatých 40 ks mincí, pričom prvých 40 ks mincí je bez poplatku, predtým bol poplatok tri eurá za každých začatých 50 ks mincí, pričom prvých 50 ks mincí bolo bez poplatku.

Výmena bankoviek v mene EUR za iné nominálne hodnoty bude za poplatok 1,00 % zo sumy, min. 1,50 eura, predtým bol poplatok 1,00 % zo sumy, min. jedno euro.

Príkaz na úhradu (vrátane príkazu na úhradu v rámci banky) v pobočke bude za poplatok štyri eurá, predtým bol poplatok vo výške tri eurá.

Zmena alebo zrušenie trvalého príkazu/inkasa v pobočke bude za poplatok vo výške štyri eurá, predtým to bolo tri eurá.

Banka zrušila poplatok vo výške 0,20 eura za realizáciu úhrady z trvalého príkazu/inkasa elektronicky aj v pobočke.

Banka zrušila aj poplatok vo výške 0,20 eura za spracovanie prijatej úhrady.

Oznámenie o nevykonanej úhrade zaslané poštou bude za poplatok vo výške 1,50 eura, predtým bol poplatok vo výške jedného eura.

Banka zrušila poplatok vo výške jedného eura mesačne za poskytovanie internet bankingu.

SMS notifikácia bude za poplatok 1,50 eura, predtým bol poplatok vo výške jedného eura.

Zdroj: Finančný kompas