Prvá banka v tomto roku ohlásila zvyšovanie cien. Nový cenník VÚB môže nepríjemne prekvapiť každého, kto vyberá peniaze v pobočke či z cudzieho bankomatu. Drahšie bude aj zobrazenie zostatku na účte v bankomate, ale aj za posielanie peňazí kartou napríklad na účet v Revolute.


Finančné domy sa už dlhšie snažia nastavením svojich cien motivovať klientov k tomu, aby využívali v maximálnej možnej miere internet banking a mobilné bankovníctvo. Pobočky chcú vyhradiť pre zložitejšie produkty a pre poradenstvo. Túto snahu reflektuje aj nový cenník VÚB.

Banka zvyšuje napríklad poplatky za zadávanie prevodných príkazov v pobočkách, vymieňanie peňazí i výber hotovosti. „Najmä pandémia a mimoriadne opatrenia ukázali, že vybaviť si všetko potrebné rýchlo a pohodlne z domu je pre klientov kľúčové. Elektronické bankovníctvo využíva už vyše 900-tisíc klientov a banka chce motivovať aj ďalších a to najmä neustálym investovaním do týchto služieb, ich vylepšovania, pridávania nových funkcií a do ich bezpečnosti,“ vysvetľuje hovorca VÚB Dominik Miša.

Drahšie výbery

Zdražovanie podľa neho prišlo najmä pri službách, pri ktorých banka pravidelne prehodnocuje aktuálne skutočné náklady. „Týka sa to najmä náročnosti práce s hotovosťou v pobočkách a zadávania rôznych požiadaviek cez pobočky alebo cez službu Kontakt, ku ktorým existuje bezplatná alternatíva cez elektronické bankovníctvo,“ tvrdí Miša.

Rovnako aj drahšie výbery a vklady v pobočkách majú klientov motivovať k tomu, aby na túto službu využívali najmä bankomaty. Prostredníctvom vkladomatov môžu zároveň bez poplatku vkladať peniaze na účet. Banka v tomto roku plánuje zvýšiť počet vkladomatov. Kto chce peniaze vybrať pri okienku, zaplatí za to po novom šesť eur. Dnes je poplatok na úrovni piatich eur.

Nový cenník VÚB by mal klientov motivovať aj k tomu, aby si dávali väčší pozor, z ktorého bankomatu vyberú peniaze. Výber z cudzieho bankomatu totiž zdražie z troch na 3,50 eura. Miša tvrdí, že za zdražovaním je zmena nákladov banky spojená s poskytovaním produktov a služieb, ktoré súvisia so zmenou právnych predpisov.

Nový cenník VÚB zdraží dobíjanie účtu v Revolute

Drahšie bude aj zobrazenie zostatku na účte prostredníctvom bankomatu. V prípade bankomatu VÚB sa tento poplatok zvýši z piatich na desať centov. A kto si pozrie zostatok v inom bankomate, zaplatí za to namiesto 50 centov presne jedno euro. Aj tu chce banka klientov motivovať klientov k tomu, aby si namiesto bankomatu pozerali zostatok na svojom účte v elektronickom bankovníctve.

Priaznivci digitálnych služieb od iných poskytovateľov môžu doplatiť na nový poplatok vo výške dvoch eur, ktorý si bude VÚB účtovať za bezhotovostný prevod peňazí debetnou i kreditnou kartou. Zaplatia ho napríklad ľudia, ktorí si prostredníctvom svojej karty vo VÚB chcú poslať peniaze do Revolutu či do N26. „Poplatok za prevod peňazí cez platbu kartou zavádzame z dôvodu zvýšených nákladov banky na tento typ prevodov, ako aj na ich vyššiu rizikovosť a potrebu ich monitorovania,“ vraví Miša.

Banka naopak od 1. apríla znižuje poplatok za zmenu limitu na debetných kartách prostredníctvom elektronického bankovníctva. Kým dnes táto služba stojí 3,50 eura, po novom to bude 1,50 eura.

Zmeny v cenníku VÚB banky od 1. apríla 2021

Z ponuky vypadne Visa Inspire Wave 2 Pay (bezkontaktná nálepka).

Vedenie bežného účtu v cudzej mene bude po novom stáť 5 eur mesačne, predtým stálo 4 eurá mesačne.

Výber v hotovosti z účtu v pokladnici obchodného miesta do 5 000 eur bude za poplatok 6 eur, predtým 5 eur. Výber nad 5 000 eur zdražie takisto z piatich na šesť eur.

SEPA–Europrevody a SEPA inkasá v pobočke alebo cez telefón budú za poplatok 6 eur, predtým 5 eur.

Urgentné prevody v rámci VÚB budú za poplatok 6 eur, predtým 5 eur.

Trvalý príkaz, automatický prevod – zmena / zrušenie v pobočke/cez telefón budú za poplatok 6 eur, predtým 5 eur.

Zrušenie SEPA-Europrevodu a SEPA inkasa pred zúčtovaním v pobočke/cez telefón budú za poplatok 6 eur, predtým 5 eur.

Autorizácia na SEPA inkaso (s limitom len v EUR) – zmena / zrušenie v pobočke/cez telefón budú za poplatok 6 eur, predtým 5 eur.

Non SEPA prevody – poplatok za manuálne spracovanie prevodu z dôvodu chýbajúcich, nesprávnych údajov na platobnom príkaze alebo pri požiadavke na neštandardné spracovanie prevodu na základe žiadosti klienta v pobočke/cez telefón budú za poplatok 6 eur, predtým 5 eur.

Výber hotovosti debetnými platobnými kartami z cudzích bankomatov cez službu Cash advance na Slovensku a v zahraničí bude za poplatok 3,50 eura, predtým bol poplatok tri eurá.

Príplatok za expresné vydanie alebo znovuvydanie karty / expresné vydanie alebo znovuvytlačenie PIN-u bude 15 eur, predtým 10 eur.

Zobrazenie zostatku cez bankomat VÚB bude za poplatok 0,10 eura, predtým 0,05 eura.

Zobrazenie zostatku cez bankomat na Slovensku (okrem VÚB) a v zahraničí bude stáť jedno euro, predtým 0,50 eura.

Zmena denných limitov cez služby Nonstop banking na debetnej karte bude za poplatok 1,50 eura a znovuvytlačenie PIN cez služby Nonstop banking bude za poplatok 3,50 eura, predtým bol jednotný poplatok za ostatné zmeny cez služby Nonstop banking vo výške 3,50 eura.

Banka zavedenie nový poplatok vo výške dvoch eur za bezhotovostný prevod peňazí debetnou i kreditnou kartou. Poplatok sa účtuje za transakcie zrealizované prostredníctvom mobilných aplikácií digitálnych poskytovateľov platobných služieb, virtuálnych účtov a iných platobných služieb tohto typu (mimo elektronické peňaženky podporované vo VÚB, najmä Apple Pay, Google Pay) ako je napr. dobíjanie predplatených kariet, iných elektronických peňaženiek, virtuálnych účtov a podobne a rovnako transakcie vo vzťahu k finančným inštitúciám, najmä pokiaľ ide o platby poistného, splátky sporenia a podobne. Pri zaúčtovaní poplatku za bezhotovostný prevod peňazí cez platbu kartou sa neúčtuje poplatok za bezhotovostnú platbu kartou u obchodníka v SR a zahraničí.

Banka zavedie aj nový poplatok 10 eur za riešenie žiadostí klientov o vrátenie platby debetnou i kreditnou kartou. Klienti túto službu využívajú predovšetkým v prípade nedodania tovaru alebo služby treťou stranou. Neuplatňuje sa v prípade zneužitia platobnej karty.

Znovuvydanie kreditnej karty v pobočke a znovuvydanie karty cez služby Nonstop banking bude za poplatok 15 eur, predtým 10 eur.

Príplatok za expresné vydanie alebo znovuvydanie kreditnej karty / expresné vydanie alebo znovuvytlačenie PIN-u bude za poplatok 15 eur, predtým 10 eur.

Doručenie kreditnej karty/ PIN-u kuriérom na území SR bude za poplatok 10 eur, predtým 5 eur.

Ostatné zmeny ku kreditnej karte zadané v pobočke banky budú za poplatok 5 eur, predtým 3,50 eura.

Pri výmene bankoviek nad 10 kusov sa uplatňuje poplatok za každých začatých 10 kusov bankoviek predkladaných na výmenu (prvých 10 kusov sa nezapočítava) vo výške 6 eur, predtým 5 eur.

Pri výmene mincí nad 50 kusov sa uplatňuje poplatok za každých začatých 50 kusov mincí predkladaných na výmenu alebo vydávaných v rámci výmeny na základe objednávky (prvých 50 kusov sa nezapočítava) vo výške 6 eur, predtým 5 eur.

Zdroj: Finančný kompas