Slovenská sporiteľňa prestala vydávať karty Mastercard. Od začiatku júna, od kedy platí jej nový cenník, vydáva ku všetkým účtom už len karty Visa. Zákazníkom, ktorí majú v súčasnosti karty Mastercard, ich do konca roka vymení za nové.

Klienti, ktorí využívajú Osobný účet, majú v cene jednu elektronickú kartu Visa. Tí, ktorí majú Osobný účet Exclusive, majú nárok na kartu Visa Platinum ako aj na Visa Standard. Druhú kartu môže využívať buď klient alebo oprávnená osoba.

„V banke kontinuálne zjednodušujeme naše produkty a procesy. Karty nie sú výnimkou a prechod na jednu kartovú spoločnosť výrazne prispieva k zjednodušeniu portfólia aj administrácie spojenej s prevádzkovaním viacerých kartových spoločností. Súčasne prináša viacero benefitov našim klientom i banke,“ vysvetľuje zmenu hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Nové karty Visa bude potrebné pridať do platobných služieb

Sporiteľňa klientom vopred oznámi, že im vydáva novú kartu a do kedy ich pôvodná karta bude platiť. Rovnako v emaili nájdu klienti aj to, na akú adresu im kartu zašle.

Aj keď bude mať nová karta rovnaký PIN a rovnaké limity ako pôvodná karta, rozdielne bude číslo karty, dátum platnosti a CSV kód. Ak niekto má pôvodnú kartu uloženú pre platby na internete, bude musieť tieto údaje aktualizovať.

Rovnako tí klienti, ktorí využívajú platby mobilom alebo hodinkami cez Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay alebo Fitbit Pay si budú musieť novú kartu pre tieto služby znovu zaregistrovať. Urobiť tak môžu cez internet banking George. Pridať si túto kartu do platobných služieb môžu ešte predtým, ako im karta fyzicky dorazí. Akonáhle si však niekto novú kartu aktivuje, jeho pôvodná karta prestane fungovať. Kto chce používať aj fyzickú kartu, napríklad na výbery hotovosti z bankomatov, mal by radšej s aktiváciou novej karty počkať dovtedy, kým ju reálne nebude mať v rukách.

Nové karty budú mať na rozdiel od tých terajších o rok predĺženú platnosť. Klienti tak budú vymieňať karty každé štyri roky. Banka si od toho sľubuje menej odpadu. Nové karty by mali byť vyrobené aj z ekologicky rozložiteľného materiálu. Spolu s tým Slovenská sporiteľňa spustila aj možnosť odovzdať svoje staré karty z ktorejkoľvek banky v jej pobočkách. Sporiteľňa sľubuje, že sa postará o ich ekologickú likvidáciu.

Banke sa neoplatí mať dva druhy kariet

Sporiteľňa tvrdí, že klientom bude vymieňať karty ešte pred skončením ich platnosti, aby čím skôr mala v portfóliu už len jeden produkt. „Prechod na jednu kartovú spoločnosť prináša benefity našim klientom rovnako tak banke, preto sme sa rozhodli tento proces urobiť koordinovane a nečakať na exspiráciu daných kariet. Máme konkrétny plán, ktorý zohľadňuje viacero faktorov, ako napríklad kapacitu výroby kariet, optimalizáciu nákladov, či naše interné kapacity potrebné na tento projekt,“ hovorí M. Cesnaková. Všetky karty Mastercard by mali byť vymenené za karty Visa do konca tohto roku.

Pre banky je výhodnejšie, ak majú čo najjednoduchšie portfólio produktov. Znamená to menej procesov, ale aj nižšie náklady na správu. Ak by banka paralelne prevádzkovala dva systémy pre rôzne typy kariet, vyšlo by ju to naopak drahšie. Preto je snaha o čo možno najrýchlejšiu výmenu pôvodných kariet za nové logická.

Pre väčšinu klientov pritom nie je rozdiel v tom, či má vo svojej peňaženke kartu Visa alebo Mastercard. Visa dokonca podľa údajov The Nilson Report má po celom svete viac akceptačných miest. Celkovo prijíma karty Visa 46 miliónov obchodníkov a karty Mastercard 37 miliónov. V Európe pritom v súčasnosti platí, že obchodníci , ktorí prijímajú Mastercard, akceptujú aj karty Visa.