Spoločnosť Mastercard prestane vydávať platobné karty Maestro. Skončiť by mali vo všetkých krajinách, v ktorých sa aktuálne používajú, vrátane Slovenska. Nahradiť by ich mali karty Mastercard. Tie ponúkajú viacero funkcií, ktoré pri kartách Maestro nie sú dostupné. Pre Finsider to potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný.

„Karty Maestro, vytvorené predovšetkým pre fyzický svet, nie je možné v mnohých prípadoch použiť na online nákupy. Čiastočne preto, že konvencia číslovania kariet Maestro (až 19 číslic) nie je kompatibilná so široko používanými portálmi online obchodu,“ povedal o dôvodoch zrušenie kariet Maestro M. Čarný.

„Držitelia kariet Maestro nemusia robiť nič. Keď platnosť ich karty Maestro vyprší (po 1. júli 2023), ich banka im jednoducho pošle novú debetnú kartu, ktorá bude prepojená s ich bežným účtom, rovnako ako Maestro, a bude fungovať rovnakým spôsobom – len s oveľa väčšími možnosťami, aby nakupovanie a cestovanie bolo bezproblémové,“ vysvetľuje M. Čarný.

Karty Maestro budú fungovať až do dátumu ich platnosti

Karty Mastercard majú podľa neho v porovnaní s kartami Maestro niekoľko výhod. Akceptuje ich viacero obchodníkov a klienti majú možnosť ich jednoduchšie používať v digitálnom prostredí. Zároveň možno debetnú kartu Mastercard použiť aj na uskutočňovanie cestovných rezervácií. Pri kartách Maestro to nie je možné.

„Držitelia kariet Maestro sa nemusia obávať, že po 1. júli 2023 ich karta prestane fungovať. Existujúce karty Maestro budú naďalej funkčné až do dátumu vypršania ich platnosti alebo do ich výmeny z dôvodu straty či krádeže. Po tomto dátume však nebudú vydané žiadne nové karty Maestro,“ tvrdí M. Čarný.

Pre banky na Slovensku by zrušenie kariet Maestro nemal predstavovať zásadný problém. Väčšina z nich sa od Maestro už odklonila, v ďalších tento proces prebieha. Napríklad Slovenská sporiteľňa prestala v lete úplne vydávať karty od spoločnosti Mastercard a kompletne prešla na karty Visa. Viaceré ďalšie banky ponúkajú síce karty Mastercard, no nie Maestro.

Slovenské banky už hľadajú náhradu

Karty Maestro v roku 2023 skončia. Banky hľadajú alternatívu
Karty Maestro prestanú čoskoro vydávať aj slovenské banky (Zdroj: Flickr.com)

Z veľkých bánk má v ponuke karty Maestro ešte VÚB banka a Prima banka. „Prima banka je už druhý rok v procese ukončovania kariet Maestro a do konca roka 2022 budú všetky tieto karty ukončené. Na klientov nemá táto zmena žiadny vplyv, pri skončení platnosti Maestro karty dostane klient automaticky kartu Mastercard,“ povedala hovorkyňa Prima banky Zuzana Valovičová.

VÚB banka aktuálne hľadá, čo klientom ponúkne namiesto kariet Maestro. „Priebežne vyhodnocujeme analýzu kartového portfólia a všetky potrebné informácie klientom včas oznámime,“ tvrdí hovorca VÚB banky Dominik Miša.

Podľa údajov spoločnosti Mastercard obľuba kariet Maestro celosvetovo klesá. Kým v roku 2016 klienti využívali celkovo 672 miliónov kariet Maestro, tento rok ich je už len 404 miliónov, čo predstavuje pokles o 40 percent. Naopak počet vydaných kariet Mastercard sa v rovnakom období zvýšil o 52 percent z 1,611 miliardy na 2,449 miliardy.

Podľa portálu Finanz-Szene.de odborníci predpokladajú, že krok spoločnosti Mastercard by mohla čoskoro nasledovať aj Visa a zrušiť karty V-Pay, aby si zabezpečila väčší podiel na trhu pre svoje vlastné karty.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: