K zdražovaniu hypoték sa pridáva aj najväčšia banka na Slovensku. Slovenská sporiteľňa od stredy 23. februára zvýši úroky pri hypotékach s viazanosťou úrokovej sadzby na 10 rokov. Kým v súčasnosti možno úvery s takouto fixáciou získať s úrokom od 1,19 percenta, po novom najnižší možný úrok pri tejto viazanosti bude 1,49 percenta.


„Zvýšenie bolo spôsobené pohybom cien dlhodobých zdrojov na finančných trhoch, ktoré začali pomerne rýchlo stúpať. Aj napriek nárastu o 0,3 % je však 10-ročná fixácia dnes stále vynikajúcim riešením, ako si zabezpečiť stabilitu a schopnosť dlhodobo plánovať rodinné výdavky,“ tvrdí riaditeľ odboru digitálne a omnikanálové cesty Slovenskej sporiteľne Juraj Barta.

Viaceré banky pritom potvrdzujú, že v poslednom období sa výrazne zvýšil záujem o hypotéky s dlhšou viazanosťou úrokovej sadzby. Klienti sa totiž snažia zabezpečiť súčasné nízke úrokové sadzby na čo možno najdlhšie obdobie. Očakáva sa totiž, že úrokové sadzby pôjdu v najbližších mesiacoch hore, keďže Európska centrálna banka (ECB) bude pravdepodobne nútená zvýšiť úrokové sadzby, aby dokázala skrotiť vysokú infláciu.

„V tomto roku očakávame dve zvýšenia úrokových sadzieb ECB, celkovo o 0,5 percentuálneho bodu. K ďalšiemu zvýšeniu úrokov by mohlo dôjsť v roku 2023, v rozsahu 0,5 – 0,75 bodov. Trh rovnako očakáva zvýšenie sadzieb ECB, a preto ich do terajších trhových sadzieb, za ktoré sa financujú komerčné banky, už započítal. Náklady na financovanie pre komerčné banky tak stúpli skôr, než ECB reálne zvýšila sadzby,“ tvrdí hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

J. Barta očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch, budú hypotéky ďalej zdražovať. „Je pravdepodobné, že o rok budú sadzby hypoték na trhu presahovať úroveň 2 %,“ tvrdí.

Už minulý týždeň oznámila VÚB banka, že od 7. marca dvihne úrokové sadzby pri všetkých viazanostiach o 0,2 percentného bodu. Od pondelka zase zvýšila úroky pri hypotékach s viazanosťou na desať rokov ČSOB.

Ako Slovenská sporiteľňa zmení úroky na hypotékach od 23. februára 2022

ViazanosťSúčasný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok0,790,79
3 roky0,890,89
5 rokov0,890,89
10 rokov1,191,49
15 rokov1,691,69

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

(Inzercia)