VÚB banka ako prvá pristupuje k zvýšeniu úrokových sadzieb na hypotékach. Po novom tu žiadna sadzba nebude začínať pod jedným percentom. Ako prvý o tom informoval Denník E.

VÚB od 7. marca zvýši pri všetkých fixáciách sadzbu o 0,2 percentného bodu. Kým v súčasnosti ponúka najnižší úrok pri trojročnej viazanosti vo výške 0,89 percenta, po novom bude najnižší úrok na úrovni 1,09 percenta.

„Zvyšovanie úrokových sadzieb je hlavnou témou posledných týždňov nielen v rámci Európy. Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signáloch z Európskej centrálnej banky a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli k miernej úprave sadzieb,“ povedal vrchný riaditeľ úseku Retailové bankovníctvo vo VÚB Martin Techman.

Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides vraví, že zmeny sú nevyhnutné najmä kvôli postupnému znižovaniu nákupov cenných papierov v rámci ECB, resp. Eurosystému, kam patrí aj Národná banka Slovenska. „Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze. A to nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom,“ tvrdí Z. Štefanides.

Ako sa zmenia úroky vo VÚB

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok1,291,49
3 roky0,891,09
4 roky1,091,29
5 rokov1,191,39
10 rokov1,791,99

Výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas, ktorý porovnáva finančné produkty, Matej Dobiš pripomína, že pri 10-ročnej fixácii bude VÚB ponúkať dvojnásobný úrok v porovnaní s najnižším úrokom na trhu. V ČSOB a UniCredit Bank možno túto fixáciu získať s úrokovou sadzbou 0,99 percenta. Vo VÚB banke bude od 7. marca najnižší úrok pri desaťročnej viazanosti sadzby 1,99 percenta.

Nové úroky budú výrazne vyššie, než aké sú priemerné úroky na trhu pri nových hypotékach. V decembri banky na Slovensku poskytovali nové hypotéky s priemerným úrokom 0,87 percenta. Priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných hypotekárnych úverov dosiahol 1,08 percenta.

Banky sa zvyčajne so zvyšovaním úrokových sadzieb nechvália. To, že VÚB banka oznámila tento krok takmer tri týždne vopred, môže signalizovať, že chce vyslať signál aj smerom ku konkurentom. Teraz má čas na vyčkávanie, či sa k nej pripoja aj iné banky alebo nie.

V Česku vzrástol priemerný úrok na 3,43 percenta

Ostatné finančné domy budú musieť pravdepodobne skôr či neskôr takisto pristúpiť k zvyšovaniu úrokov. Pre silný konkurenčný boj sú hypotéky na Slovensku druhé najlacnejšie spomedzi krajín eurozóny. Úroky v posledných rokoch klesali tak výrazne, že bankám sa z roka na roka znižovali čisté úrokové príjmy.

V roku 2021 dosiahli čisté úrokové príjmy bánk 1,639 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 15,7 milióna. Rok predtým predstavoval pokles 66,5 milióna eur. A napríklad ešte v roku 2015 dosahovali čisté úrokové príjmy bánk 1,859 miliardy eur, čo je o 220 miliónov viac ako vlani.

Ak by sa ostatné banky k zdražovaniu hypoték zatiaľ nepridali, boli by tak nútené urobiť potom, čo ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu. Aj keď pôvodne ECB zvyšovanie úrokov odmietala, vysoká inflácia jej nedáva na výber a bude musieť k tomuto kroku pristúpiť.

Ako sa zvýšenie úrokov centrálnou bankou premieta do cien hypoték, vidno v Českej republike. Tam národná banka vlani zvýšila základnú úrokovú sadzbu až trikrát, celkovo o 3,5 percentného bodu. Kým vo februári minulého roku banky podľa údajov Fincentrum Hypoindex tamojšie banky poskytovali hypotéky s priemerným úrokom 1,93 percenta, v januári tohto roku priemerný úrok dosahoval 3,43 percenta.

Na Slovensku by rast úrokov nemal byť takto dramatický, keďže sa neočakáva také razantné zvyšovanie sadzieb ako v Česku. Akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry vraví, že peňažné trhy očakávajú, že do septembra zvýši ECB sadzby o 10 bázických bodov a o viac ako 25 bodov do decembra.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: