Dlhé roky banky doplácali na znižovanie úrokových sadzieb. Napriek tomu, že rok čo rok poskytovali viac hypoték, zarábali na nich čoraz menej. Zmenilo sa to až v tomto roku potom, ako úrokové sadzby na hypotékach začali rásť.

V prvých siedmich mesiacoch banky na Slovensku dosiahli čisté úrokové výnosy na úrovni 961 miliónov eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to predstavuje nárast o 18 miliónov. Kým výnosy z ostatných úrokov, kam sa rátajú aj výnosy z hypoték, v tomto roku medziročne vzrástli o 30 miliónov eur, náklady na tieto úroky sa zvýšili len o 11 miliónov.

V minulosti sa banky museli vyrovnávať s tým, že im čisté úrokové výnosy klesali. Najviac banky na úrokoch zarobili v roku 2014, keď ich čisté úrokové výnosy za celý rok dosiahli 1,9 miliardy eur. Potom rok čo rok klesali, jedinou výnimkou bol rok 2018, keď banky dokázali čisté príjmy z úrokov navýšiť. Vlani banky vykázali čisté úrokové výnosy na úrovni 1,639 miliardy eur.

Rastie aj príjem z poplatkov a provízií

Takýto vývoj bol možný vďaka tomu, že úrokové sadzby z hypoték klesali príliš rýchlo. Hypotéky na Slovensku patrili vďaka silnému konkurenčnému boju bánk medzi najlacnejšie v eurozóne. Ešte v januári boli hypotéky na Slovensku tretie najlacnejšie spomedzi všetkých krajín eurozóny. Lacnejšie boli len vo Fínsku a Portugalsku.

No slovenské banky v tomto roku zdražovali hypotéky takmer najrýchlejšie v eurozóne. Kým priemerne od januára do júna stúpli v eurozóne úroky z hypoték o 0,56 percentuálneho bodu, na Slovensku to bolo o 0,82 percentuálneho bodu. Viac úroky spomedzi krajín eurozóny vzrástli len v Nemecku, kde od začiatku roku vzrástli o 1,22 percentného bodu. Vďaka nadpriemernému zdražovaniu hypoték boli v júni už v piatich krajinách eurozóny úvery na bývanie lacnejšie ako na Slovensku.

Bankám sa darí zarábať viac nielen na úrokoch, ale zvyšujú sa im aj čisté výnosy z poplatkov a provízií. Počas prvých siedmich mesiacov tohto roku zarobili na poplatkoch a províziách v čistom takmer 436 miliónov eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to predstavuje nárast o 53 miliónov eur. Prijaté poplatky a provízie vo vzťahu ku klientom medziročne vzrástli o 45 miliónov eur.

Takýto výsledok sa finančným domom darí dosahovať najmä vďaka tomu, že stále častejšie predávajú produkty iných spoločností, za ktoré inkasujú provízie. Niektoré banky majú preto aj systém odmeňovania zamestnancov v pobočkách nastavený tak, aby boli motivovaní predávať takéto produkty. Preto klienti, ktorí prídu do pobočky, dostávajú veľakrát ponuky na investovanie či uzatvorenie poistky.

Zisk bánk atakuje historické maximum

Aj keď sa bankám darí navyšovať svoje príjmy, rastú im aj náklady. Všeobecné prevádzkové náklady sa v prvých siedmich mesiacoch medziročne zvýšili o 37 miliónov eur na 842 miliónov. Prispel k tomu rast nákladov na zamestnancov o 13 miliónov či navýšenie nákladov na informačné technológie o šesť miliónov eur. O osem miliónov viac banky zaplatili aj do fondov na riešenie krízových situácií.

Hospodárske výsledky bánk vylepšuje aj to, že rozpúšťajú opravné položky. Tie vo veľkom tvorili predovšetkým v prvej polovici roku 2020, keď ešte nevedeli, aké následky bude mať koronakríza. Kým v prvých siedmich mesiacoch tohto roka znížili opravné položky o takmer sto miliónov eur, vlani v rovnakom období to bolo o 51 miliónov.

Celkovo dokázali slovenské banky od januára do júla v čistom zarobiť 452 miliónov eur, čo je približne o päť miliónov viac ako vlani. Minulý rok bol pritom pre banky druhý najziskovejší v histórii, keď za celý rok dosiahli čistý zisk 727 miliónov eur. Zisk bánk bol vyšší len v roku 2016, keď zarobili ešte o 15 miliónov eur viac.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: