V priebehu marca už druhá banka zvýšila úrokové sadzby z hypotekárnych úverov. K OTP Banke, ktorá upravovala sadzby od 1. marca, sa dnes pridala aj mBank. Tá zvýšila úroky pri kratších fixáciách. Naopak mBank mierne zlacnila hypotéky s najdlhšou viazanosťou sadzby. Na zmenu úrokov upozornil portál Finančný kompas.

Najvýraznejšie zdraželi v mBank hypotéky s ročnou viazanosťou sadzby. Pri úveroch, ktorých výška nepresahuje 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti, sa úrok zvýšil z 0,89 percenta na 1,54 percenta. Pri vyšších úveroch vzrástol z 1,19 na 1,74 percenta. „Pri jednoročnej fixácii má banka zvýšené náklady, preto bola sadzba upravená, avšak tento typ fixácie naši klienti využívajú len minimálne,“ povedala produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Po novom budú v mBank hypotéky s dlhšou ako ročnou viazanosťou úrokovej sadzby výrazne lacnejšie ako úvery s najkratšou fixáciou úroku. Najlacnejšie sú odo dnes hypotéky s päťročnou fixáciou sadzby, ktoré možno získať s úrokom 0,64 percenta. „mBank sa v rámci svojej stratégie rozhodla podporiť dlhodobejšie fixácie a vzťahy s klientmi, čomu zodpovedá aj trend v úrokovom lístku. Od dnešného dňa došlo v mBank k úprave sadzieb práve v súvislosti s nedávnym zavedením možnosti 7 a 10-ročnej fixácie pri úveroch,“ tvrdí Holíková. Fixáciu na sedem a desať rokov mBank začala ponúkať vo februári tohto roku.

mBank zdražila hypotéky podobne ako OTP

Minimálna mesačná splátka úveru vo výške 100-tisíc eur na 20 rokov s päťročnou fixáciou sadzby v mBank tak v súčasnosti dosahuje 444 eur. Naproti tomu človek, ktorý si vyberie ročnú fixáciu, bude platiť minimálne 484 eur.

Ako mBank mení úroky pri hypotékach

ViazanosťVýška úveruPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rokdo 80 % LTV0,891,54
1 roknad 80 % LTV1,191,74
3 rokydo 80 % LTV0,690,84
4 rokydo 80 % LTV0,640,74
5 rokovdo 80 % LTV0,740,64

mBank chce týmto krokom pravdepodobne podporiť predaj hypoték s dlhšou viazanosťou úroku. Kým sadzby pri hypotéke s ročnou fixáciou sú výrazne vyššie, ako je aktuálny priemer na trhu pri novoposkytnutých úveroch na bývanie, dlhšie viazanosti sú naopak lacnejšie. V januári banky poskytovali nové hypotéky s priemernou úrokovou sadzbou 0,96 percenta. Priemerný úrok zo všetkých splácaných hypoték dosahovali 1,24 percenta, čo je najmenej v histórii.

Podobne OTP najvýraznejšie zvýšila úroky pri úveroch s ročnou viazanosťou sadzby. Aj OTP tak súčasnosti ponúka všetky dlhšie viazanosti lacnejšie ako hypotéky s ročnou fixáciou. Najlacnejšie sú úvery s trojročnou viazanosťou úroku. OTP Banka zdražovaním úverov vyrovnala úroky, ktoré ponúka ČSOB, s ktorou by sa mala v tomto roku spojiť.

Pri nižšom úroku klesá dlh rýchlejšie

V minulosti platilo, že zlacňovanie úverov s dlhšou fixáciou sadzby bolo predzvesťou znižovania úrokových sadzieb. Banky takýmto spôsobom motivovali klientov k dlhšej viazanosti. Keď následne klesli úroky, ľudia, ktorí si požičali krátko predtým, museli dlho čakať na to, než im klesne úrok. Dnes je možné refinancovať hypotéku kedykoľvek. Ak úroky výraznejšie klesnú, často sa oplatí dlžníkovi preniesť svoj úver do inej banky. Tá pôvodná si za predčasné splatenie mimo obdobia končiacej fixácie môže pýtať maximálne jednopercentný poplatok.

Pri refinancovaní treba brať do úvahy nielen samotnú výšku splátky, ale aj to, že pri nižšom úroku rýchlejšie klesá dlžná suma. Napríklad, ak niekto dlhuje banke ešte 100-tisíc eur, ktoré má splácať 19 rokov, v prípade úroku vo výške 1,5 percenta po troch rokoch jeho dlh klesne na 86 041 eur. Ak by mal úrokovú sadzbu vo výške 0,8 percenta, po troch rokoch by dlhoval 85 202. Jeho dlh voči banke by tak bol o 839 eur nižší ako pri vyššom úroku. Na splátkach by za tri roky ušetril ďalších 1 130 eur.