Alibaba ako technologická spoločnosť investuje značné prostriedky do umelej inteligencie (AI) s cieľom zlepšiť svoje služby. Trend zavádzania AI je momentálne pre mnohé firmy naozaj zásadný. Spoločnosti investujú do tejto technológie čím ďalej tým viac finančných prostriedkov a Alibaba je na tom podobne.

Konkurencia pre ChatGPT

Technologický gigant najnovšie oznámil, že sa posunie do top priečok firiem v zavádzaní AI. Alibaba Cloud, jednotka čínskeho technologického gigantu Alibaba oznámila, že bude zavádzať svoj vlastný produkt v štýle ChatGPT s názvom Tongyi Qianwen.

Konkurent Tongyi Qianwen bude na začiatku nasadený na DingTalk, komunikačný softvér spoločnosti Alibaba na pracovisku, a Tmall Genie, poskytovateľa inteligentných domácich spotrebičov. Spoločnosť oznámila smelé plány na summite Alibaba Cloud Summit 2023 kde sa pochválila, že zavedie chatbota poháňaného umelou inteligenciou do všetkých produktov Alibaba od podnikovej komunikácie až po elektronický obchod.

Ozios-Austera-Cinska Alibaba vo velkom nasadzuje umelu inteligenciu AI do praxe

Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Od chatbotov až po autonómne vozidlo

Spoločnosť má v tejto oblasti viacero plánov. Jedným z hlavných cieľov je zlepšiť zákaznícku skúsenosť. Alibaba plánuje využívať AI na poskytovanie personalizovaných odporúčaní a zlepšenie celkového zážitku z nakupovania na svojej platforme. Spoločnosť už zaviedla chatboty poháňané AI, ktoré pomáhajú zákazníkom s ich požiadavkami.

Medzi ďalšie strategické ciele patrí zlepšenie logistiky a riadenie dodávateľského reťazca s pomocou AI. Alibaba využíva AI na optimalizáciu svojich logistických operácií a dodávateľského reťazca vrátane dodacích trás, riadenia zásob a automatizácie skladov. Napredovať plánuje aj vo vyvíjaní technológie autonómneho riadenia. Alibaba investuje do technológie autonómneho riadenia prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Alibaba DAMO Academy. Cieľom spoločnosti je vyvinúť autonómne autá a doručovacie vozidlá, ktoré môžu bezpečne a efektívne fungovať na cestách.

Najväčšou prioritou je akturálne aj vybudovanie cloudovej platformy poháňanej umelou inteligenciou. Alibaba Cloud, divízia cloud computingu spoločnosti, vyvíja cloudovú platformu poháňanú umelou inteligenciou, ktorá môže poskytovať rôzne služby umelej inteligencie, ako je strojové učenie, spracovanie prirodzeného jazyka a počítačové videnie.

Ďalším z plánov je podporovať výskum v oblasti AI. Alibaba podporuje výskum umelej inteligencie prostredníctvom akadémie Alibaba DAMO, ktorá zriadila výskumné laboratóriá v Číne, Spojených štátoch, Izraeli a Singapure. Cieľom spoločnosti je prostredníctvom týchto výskumných aktivít napredovať v technológii AI a jej aplikáciách.

Celkovo sa plány spoločnosti Alibaba v oblasti AI zameriavajú na zlepšenie zákazníckej skúsenosti, optimalizáciu logistiky a riadenia dodávateľského reťazca, vývoj technológie autonómneho riadenia, vybudovanie cloudovej platformy poháňanej AI a podporu výskumu AI.

Komentár hlavného analytika Ozios Adama Austeru