Vo svete technologických inovácii len málo mien vyvoláva toľko očakávaní a vzrušenia ako Apple. S každým ďalším rokom nadšenci Apple a technickí nadšenci netrpezlivo očakávajú najnovšie aktualizácie od giganta z kalifornského Cupertina. Ani tento rok nie je výnimkou. Ako už býva tradíciou, Apple sa pripravuje na očakávané každoročné uvedenie produktov na trh a stredobodom pozornosti je nepochybne pripravovaný iPhone 15.

Vysoké predobjednávky pre iPhone 15

Po menšom poklese akcií Apple v posledných mesiacoch sa po uvedení iPhone 15 na trh črtá ich možný opätovný nárast. Podľa analýzy od poradenskej spoločnosti Wedbush predobjednávky najnovšieho smartfónu od Apple totiž vzrástli o 10 % až 12 % v porovnaní s rovnakým obdobím a jeho predchodcom, iPhone 14. Analytik Wedbush Daniel Ives vyjadril na základe pozitívnych správ týkajúcich sa dodávateľského reťazca v Ázii rastúcu dôveru vo vyhliadky iPhone 15 a predpovedal počiatočný objem predajov okolo 85 miliónov kusov s možnosťou priblíženia sa k hranici 90 miliónov. Svoju prognózu čiastočne odôvodnil aj potenciálom rôznych akcií operátorov počas koncoročných sviatkov.

Vyhliadky spoločnosti Apple ďalej posilňujú údaje, ktoré naznačujú, že zákazníci uprednostňujú modely iPhone 15 Pro a Pro Max s vyššou cenou, pričom Wedbush odhaduje priemernú predajnú cenu okolo 925 USD, čo predstavuje nárast o približne 100 USD v porovnaní s poslednými 15 mesiacmi. Silný dopyt okrem toho signalizuje aj oneskorenie dodávok modelu iPhone 15 Pro Max v niekoľkých krajinách vrátane USA. Opačnú pozíciu zastáva analytik spoločnosti Mizuho Jordan Klein, ktorý odporúča opatrnosť v krátkodobom horizonte, aj keď uznáva potenciálny vplyv spomenutých pozitívnych indikátorov na odbyt modelu iPhone 15.

Vision Pro Headset chce definovať nový level zvuku

Nedávno predstavený headset s názvom Vision Pro od spoločnosti Apple má byť priekopníkom v podpore bezstratového (lossless) zvuku, čo je funkcia, ktorá ešte nie je súčasťou iPhonu 15, iPadu a ani Apple TV 4K. Headset Vision Pro dostupný za prémiovú cenu 3 499 dolárov využíva nový, ešte nezverejnený bezdrôtový protokol vyvinutý spoločnosťou Apple prostredníctvom bezdrôtového čipu H2, ktorý je prítomný v AirPods Pro 2 aj Vision Pro. Negatívom však je, že tento softvér či iná, ešte nezverejnená funkcia, chýba v zariadeniach iPhone 15, iPad aj Apple TV 4K. Nekompatibilita s „lossless“ zvukom je určite hendikep.

V spojení s odhalením Vision Pro spoločnosť Apple predstavila aj vylepšenú iteráciu svojich slúchadiel AirPods Pro druhej generácie. Tento nový model sa môže pochváliť vylepšenou odolnosťou proti prachu a nabíjacím portom USB-C namiesto „lightning“ portu. Zatiaľ čo kvalita zvuku zostáva na rovnakej úrovni ako u predchodcu, AirPods Pro 2 má teraz možnosť nabíjania priamo z iPhonu, čo bola predtým nedostupná funkcia. Nové AirPods Pro 2 navyše podporujú „lossless“ zvuk prispôsobený headsetu Vision Pro od Applu, ktorý bude uvedený na trh začiatkom roku 2024.

Ak niekto bezmedzne verí v Apple, je to Warren Buffett

Berkshire Hathaway pod vedením generálneho riaditeľa Warrena Buffetta preukázala značný záujem o technologického giganta Apple, ako naznačujú najnovšie podania 13F a tiež príhovor počas výročného stretnutia akcionárov spoločnosti. Nedávne údaje naznačujú, že Apple v súčasnosti tvorí podstatných 45,4 % investičného portfólia Berkshire Hathaway v celkovej hodnote 354 miliárd USD, čím si pevne zaisťuje pozíciu poprednej investičnej voľby.

Warren Buffett načrtol štyri kľúčové dôvody, prečo jeho firma dôveruje Apple. Po prvé, výnimočný brand recognition (rozpoznateľnosť) značky Apple a neochvejná lojalita jej zákazníkov sa považujú za obzvlášť cenné aktíva. Po druhé, Buffett a jeho tím oceňujú odhodlanie spoločnosti inovovať a neustále aktualizovať produkty. Po tretie, existuje hlboká dôvera v manažérsky tím spoločnosti Apple, najmä v ich prechod na platformovo orientovaný obchodný model s väčším zameraním na predplatené služby. A nakoniec Buffett chváli robustný program návratnosti kapitálu spoločnosti Apple, ktorý zahŕňa jednu z najväčších výplat dividend v nominálnych hodnotách medzi verejnými spoločnosťami a iniciatívu spätného odkúpenia akcií, ktorá umožnila od roku 2013 odkúpenie kmeňových akcií v hodnote približne 600 miliárd dolárov. Poslednému kroku „holduje“ aj samotný Buffett, keď len v prvom kvartáli 2023 investoval od odkúpenia akcií vlastnej firmy 4,4 miliardy dolárov.

Akcie za päť rokov na vyše dvojnásobku

Za posledných päť rokov akcie spoločnosti Apple zaznamenali nárast o 227 %. Akcie spoločnosti Apple nedávno čelili určitému tlaku, keď sa v pondelok obchodovali za 174,69 USD, čo predstavuje mierny pokles o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcimi hodnotami.

ApmeFX-Svoren-Od Apple sa na jesen 2023 cakaju velke novinky-Investori su optimisti

Pohyb ceny akcií spoločnosti Apple za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Tento pokles nasledoval od vyšších hodnôt zaznamenaných v júli 2023 na úrovni okolo 195 dolárov, a je čiastočne pripisovaný obavám z potenciálneho zákazu iPhone zo strany čínskych vládnych orgánov. Dlhodobý výhľad je však býčí, čo znamená, že akcie Apple majú ešte veľký potenciál.

Komentár hlavného analytika ApmeFX Petra Svoreňa