Ceny nehnuteľností určených na bývanie pokračujú v poklese aj v druhom štvrťroku 2023. Po dosiahnutí cenového vrcholu zhruba v polovici minulého roku začali ceny postupne korigovať predchádzajúci silný rast, čo bolo v súlade s postupným rastom nákladov na financovanie.
ECB začala zvyšovať úrokové sadzby v lete minulého roku s cieľom zastaviť inflačné tlaky a celkom prirodzene to má vplyv aj na vývoj cien bývania. Svoju úlohu však zohralo aj to, že vyššia inflácia dočasne podkopala rast reálnych miezd. A teda aj kúpyschopnosť časti obyvateľstva, ktoré bolo ochotné uvažovať o kúpe nehnuteľnosti.
Od vrcholu zhruba v polovici minulého roku klesli ceny už asi o -9%. Ak by sme to porovnali so spľasnutím prechádzajúcej cenovej bubliny, tak sme zhruba na polceste. Ceny vtedy po odštartovaní globálnej finančnej krízy klesli za necelé dva roky zhruba o -18%. Existujú však dôvody domnievať sa, že teraz je situácia minimálne v niektorých aspektoch iná. Napríklad trh práce je stále veľmi silný. Nezamestnanosť je zatiaľ v blízkosti historického minima. Podľa dnes zverejnených údajov Eurostatu dosiahla v júni 6%. Nižšia bola naposledy v marci 2020. Zároveň je to na dohľad od minima 5,6% z apríla 2019.
V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom ceny nehnuteľností klesli o -2,3% čo je zmiernenie, keďže v prvom štvrťroku klesali o takmer -4%. Do záporných čísiel sme sa dostali už aj v medziročnom porovnaní, keď podľa štatistík ceny v Q2 2023 medziročne klesli o -6,5%. Priemerná cena za meter štvorcový sa tak v druhom štvrťroku 2023 dostala na 2498 EUR, čo je najnižšia úroveň od konca roku 2021. Dôležité je porovnanie s úrovňou miezd. Podľa odhadu vývoja miezd za druhý štvrťrok by sme si za priemernú mzdu mohli kúpiť zhruba 0,57 m², čo by bolo taktiež zlepšenie (návrat) cenovej dostupnosti na úroveň z konca 2021.
Okrem Trnavského a Nitrianskeho sa ceny znížili vo všetkých ostatných krajoch. Z regionálneho hľadiska bol najsilnejší pokles na strednom a východnom Slovensku. Smerom dolu ťahali priemerné ceny za Slovensko, vzhľadom na svoju váhu, najmä Bratislavský ale aj Košický a Žilinský kraj. Z hľadiska typu nehnuteľnosti ťahali ceny dole najmä byty s výnimkou tých najväčších (5-izbové a väčšie). Ceny domov sa v druhom štvrťroku medzikvartálne prakticky nezmenili (resp. iba minimálne).
Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB