Druhá najsilnejšia ekonomika sveta dopláca na obchodnú vojnu s USA, konflikt na Ukrajine či obavy z posilnenia moci jej komunistického vedenia. Nepomáha ani politika nulovej tolerancie voči ochoreniu Covid-19. Mix viacerých zlých správ výrazne obmedzuje hospodársky rozmach najľudnatejšej krajiny na planéte.

Začiatok problémov sa datuje ešte do éry bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý s Čínou rozpútal obchodnú vojnu. Spojené štáty postupne zavádzali nové clá, výsledkom bolo stiahnutie mnohých výrobných kapacít z Číny do USA a iných krajín, ale tiež zdraženie čínskeho exportu. S nástupom J. Bidena do Bieleho domu niektorí investori dúfali, že by sa mohol postoj USA k Číne zmierniť, ale opak sa stal pravdou. Clá boli rozšírené o pokročilé čipy, ktoré by mohli poháňať výkonné technológie alebo zbrane.

Čína stráca dych, hrozí jej kolaps?
Foto: Pexels / Magda Ehlers

Ďalšiu prekážku predstavuje vedenie štátu, ktoré sa rozhodlo bojovať proti expanzii tamojších technologických gigantov. Veľký rozruch vyvolalo zastavenie vstupu finančnej skupiny Ant Group, ktorej tretinový podiel vlastní Alibaba, na akciovú burzu. Mnohé veľké firmy boli skúmané ohľadom ich správania na trhu a dostali pokuty za porušovanie protimonopolných pravidiel. Uťahujúce opraty komunistickej vlády prehĺbili znechutenie investorov a samotných spoločností. Navyše, úradujúci prezident Si-Ťin Pching si zachoval vedúce postavenie v krajine už tretie obdobie v rade, čo je bezprecedentné. Trhy sa z obáv, že Čína bude presadzovať komunistickú ideológiu pred trhovým hospodárstvom, opäť prepadli. Napríklad index v Hong Kongu klesol na 13-ročné minimum. Zároveň sa nedarí čínskemu exportu.

Čína stráca dych, hrozí jej kolaps?

Obavy vyvoláva aj postoj Číny voči Rusku za napadnutie Ukrajiny, keďže Čína nepriamo Rusko podporuje. V posledných rokoch sa taktiež výrazne zintenzívnila snaha Číny dostať Taiwan, producenta najpokročilejších čipov na svete, pod svoju kontrolu, rovnako ako niekoľko rokov predtým Hong Kong. Existujú obavy, že Čína na svoj cieľ nebude váhať použiť ani vojenskú silu. Na strane Taiwanu však stoja Spojené Štáty, ktoré oznámili, že sú ochotné ho chrániť.

Ide tak o toxický mix postojov a udalostí, ktoré nielen zasahujú investorov, no majú potenciál zasiahnuť nielen čínsku, ale aj globálnu ekonomiku.

Autor: Marek Malina, analytik Portu