Osobitne technologické firmy sú dlhodobo pod inovačným tlakom. Kto však tlak zvládne, má zaručené miesto na výslní finančných trhov.


V rýchlom svete digitalizácie je veľa spoločností, ktoré nemožno vynechať. Medzi ne patria napríklad spoločnosti Nvidia, Microsoft, Amazon atď. Je tu však ešte jedna dôležitá spoločnosť, ktorú treba mať na pamäti – Adobe. Pravdepodobne ste už aspoň raz v živote použili produkty spoločnosti Adobe. Mohli ste ich používať na čítanie súborov PDF alebo úpravu fotografií pomocou ich programu Photoshop. A to sú len dva veľké produkty, ktorými je táto spoločnosť známa. Rozhodli sme sa skontrolovať, ako sa im darí v neustále rastúcom svete konkurencie a prispôsobovania sa.

Regulátori sa pozrú na dopady akvizície za 20 miliárd USD

Európske protimonopolné úrady sa pripravujú na začatie formálneho vyšetrovania akvizície cloudovej dizajnérskej platformy Figma spoločnosťou Adobe za 20 miliárd USD. Vyšetrovanie, ktoré by sa malo začať ešte tento rok, sa zameria na obavy z porušenia hospodárskej súťaže a mohlo by potenciálne narušiť alebo zastaviť transakciu. Tento vývoj odráža širšie obavy globálnych regulačných orgánov týkajúce sa veľkých technologických spoločností, ktoré získavajú menších, inovatívnych konkurentov a potenciálne potláčajú hospodársku súťaž. Zatiaľ čo spoločnosť Adobe vedie konštruktívne diskusie s regulačnými orgánmi v Spojenom kráľovstve, EÚ a USA, spoločnosť Figma tiež očakáva pokračujúce rozhovory s regulačnými orgánmi v priebehu procesu.

Napriek tomu, že spoločnosť Adobe nedosiahla hranicu obratu, ktorá v Európskej únii zvyčajne vedie k protimonopolnému preskúmaniu, regulačné orgány EÚ ju informovali, že na akvizíciu spoločnosti Figma musí získať protimonopolný súhlas. Regulačné orgány uviedli, že transakcia vyvoláva obavy, ktoré oprávňujú na preskúmanie, čo dokazuje ich ochotu preskúmať transakcie, ktoré môžu mať vplyv na hospodársku súťaž, bez ohľadu na veľkosť transakcie.

Výsledky Adobe prekonali očakávania

Len niekoľko dní pred zverejnením výsledkov spoločnosť Wells Fargo zvýšila cieľovú cenu akcií spoločnosti Adobe zo 420 USD na 525 USD. Nie je jasné, či išlo o čistú špekuláciu, alebo sa im podarilo predpovedať spoločnosti Adobe dobré časy, boli však na správnej ceste. Posledná správa o výsledkoch spoločnosti Adobe sa celkovo prijala pozitívne, keďže bola oveľa lepšia, ako sa očakávalo. Správa obsahovala niekoľko pozitívnych aspektov: spoločnosť prekročila očakávania tržieb a upraveného zisku za štvrťrok, zvýšila svoje ročné prognózy a poskytla vyšší výhľad zisku na ďalší štvrťrok v porovnaní s prognózami analytikov. Spoločnosť Adobe tiež počas štvrťroka vytvorila solídny peňažný tok a udržala si zdravú súvahu so značným množstvom hotovosti a zvládnuteľným dlhom.

Adobe sa zapája aj do sveta umelej inteligencie

Popredné technologické spoločnosti vrátane OpenAI, Alphabet Inc (Google), Microsoft a Adobe rokujú s významnými médiami o dohodách o využívaní spravodajského obsahu na trénovanie technológie umelej inteligencie. Títo technologickí giganti sa spojili s vedúcimi predstaviteľmi spravodajstva, aby riešili obavy týkajúce sa autorských práv v súvislosti s ich produktmi AI, ako sú textové chatboty a generátory obrázkov. Vydavatelia ako News Corp, Axel Springer, New York Times a The Guardian jednotlivo rokovali aspoň s jednou z týchto spoločností. Potenciálne dohody by mohli zahŕňať mediálne organizácie, ktoré dostanú predplatné v podobe poplatku za svoj obsah, ktorý sa použije pri vývoji technológií chatbotov, ako je ChatGPT od OpenAI a Bard od spoločnosti Google.

Akcie s historickým rastom o 300-tisíc percent

Akcie spoločnosti Adobe prišli na trh v auguste 1986 a ich cena bola len 0,22 USD. S vývojom počítačov akcie spoločnosti Adobe časom pekne rástli a najvyšší bod dosiahli v novembri 2021, keď cena jednej akcie bola 688 USD. To znamená úžasný rast o viac ako 301 000 % od začiatku ich cesty na burzu.  Po dosiahnutí vrcholu mali akcie menšiu korekciu a klesli na 285 USD, teraz však pekne rastú a už sa vrátili na súčasnú cenu 495 USD.  Ak sa predpovede spoločnosti Wells Fargo naplnia, ukazuje to veľmi pekné obdobie pre potenciálny rast. Ak k tomu všetkému pridáme umelú inteligenciu, môže to znamenať len to, že spoločnosť má určite plány na rast v budúcnosti.

Ozios-Austera-Akcie Adobe mozu narast vdaka novej akvizicii a inovaciam

Pohyb akcií spoločnosti Adobe za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Bez inovácií to nepôjde

Ako už bolo spomenuté na začiatku, digitálny svet sa každým dňom rýchlo rozvíja. Pre veľké technologické spoločnosti je dôležité, aby neustále vyvíjali a inovovali nové produkty. Keďže spoločnosť Adobe je jednou z najznámejších spoločností od vynájdenia počítačov, je to dobrá a zaujímavá akcia, ktorú treba sledovať. Ich zverejňovanie príjmov, ako aj ich integrácia do umelej inteligencie ukazuje, že chcú dosiahnuť viac a v žiadnom prípade nie sú na konci.

Komentár hlavného analytika Ozios Adama Austeru