Medziročná inflácia dosiahla v októbri úroveň 7,1 % medziročne, pričom oproti minulému mesiacu poklesla o 1,1 percentného bodu. To je, samozrejme, spôsobené tým, že nám postupne z ročného sledovacieho obdobia odchádzajú mesiace, kedy nám ceny rástli výraznejšie a prichádzajú nám súčasné mesiace, kedy ceny rástli iba o 0,2 %. Medzimesačne nám ceny rástli v 11 z 12 sledovaných odborov. Najvýznamnejší vplyv mali ceny potravín, ktoré rástli taktiež o 0,2 %.

Inflácia na Slovensku naďalej klesá, medziročne je na úrovni 7,1 %

Ceny potravín po minulo mesačných poklesoch tak opäť začínajú rásť s príchodom zimy. Z dôvodu sezónnosti nám rastú ceny zeleniny o 0,9 %. Taktiež rastú ceny obilnín a chleba o 0,4 % a najväčší vplyv mali tentokrát ceny mlieka, syrov a vajec, ktoré rástli o 1 % medzimesačne. V poslednom rade rástli taktiež ceny olejov a tukov, keďže rastie cena olivového oleja z dôvodu horšej španielskej úrody.

Taktiež rastú ceny cukru, medu, čokolády a cukroviniek, keďže na burze stúpajú ceny cukru ako aj kakaa z dôvodu slabej úrody v Indii a strednej Afrike.  Na druhej strane nám poklesli ceny mäsa a taktiež aj ceny ovocia.

Inflácia na Slovensku naďalej klesá, medziročne je na úrovni 7,1 %

Medzimesačne ceny rastú taktiež v segmente odevov a obuvi o 1,9 % ale aj vzdelávania o 2,3 %. Lacnejšie pohonné hmoty vplývajú na ceny pozitívne a vďaka lacnej rope na burze tu vidíme pokles o 3,5 % medzimesačne v prípade pohonných látok.

Medziročne nám ceny rástli dvojciferne už iba v 3 sledovaných odboroch, a to vo vzdelávaní, reštauráciách a hoteloch ako aj v zdravotníctve. Čo sa týka cien potravín, tie už boli medziročne drahšie iba o 8,9 %, a za posledný polrok nám dokonca ceny potravín poklesli. Bývanie a energie sú medziročne drahšie o 5,8 %, čo je najnižšia hodnota od konca roka 2021. Ceny pohonných látok boli oproti minulému roku lacnejšie o 6,3 %.

Marek Nemky, analytik XTB