Pred vstupom na burzu boli názory na výsledok rôzne. Nakoniec mali pravdu optimisti.

Už niekoľko týždňov sa špekulovalo, že pripravovaný vstup na burzu by mohol nemeckému výrobcovi luxusných športových automobilov značky Porsche priniesť ohodnotenie na 70 až 75 miliárd EUR.  Dňa 29. augusta sa akcie Porsche začali obchodovať na frankfurtskej burze  a dnes už je jasné, že ocenenie spoločnosti po uvedení na burzu stúplo na 77,4 miliardy EUR. Ide o najväčšie IPO na nemeckej burze od roku 1996.

Materská spoločnosť Volkswagen stanovila cenu akcií Porsche na 76,50 až 82,50 EUR. Ako už pred IPO informovala agentúra Reuters, v prípade dosiahnutia hornej hranice stanoveného rozpätia by vstup Porsche na burzu znamenal tretiu najväčšiu primárnu verejnú ponuku akcií IPO v európskej histórii. A presne to sa stalo.

Rast napriek slabému vývoju akciových trhov

Už krátko po úvode obchodovania sa akcie Porsche AG nachádzali (napriek nepriaznivému vývoju trhov) v pluse 3 percentá nad emisnou cenou 82,50 EUR. Ocenenie firmy na úrovni 77,4 miliardy EUR je blízko trhovej kapitalizácie Volkswagenu ako celku v hodnote približne na úrovni 80 miliárd EUR.

Investori si mohli vybrať z kmeňových a prioritných akcií

Porsche vydalo celkovo 911-miliónov akcií ako poctu ikonickému modelu 911, pričom 50 percent z toho tvorili kmeňové a zvyšok prioritné akcie. Súčasťou IPO je 25 percent prioritných akcií bez hlasovacích práv. Polovicu z tohto objemu mala kúpiť spoločnosť Porsche SE s prémiou 7,5 percenta nad cenou IPO a ďalších 12,5 percenta bolo podľa vopred zverejnených informácií ponúknutých investorom.

Dobrá správa pre akcionárov

Očakávania hovorili, že celkový výťažok z predaja akcií by mal dosiahnuť 18,1 až 19,5 miliardy EUR. Volkswagen navyše avizoval plány na zvolanie mimoriadneho  valného zhromaždenia v decembri, kde má v pláne navrhnúť vyplatenie 49 percent celkového výťažku akcionárom vo forme mimoriadnej dividendy. Keďže primárny úpis akcií spoločnosti sa stal najväčším od vstupu Deutsche Telekom v roku 1996, už teraz je jasné, že akcionári môžu byť viac ako spokojní.

Blume sa výzvy neobáva

Pozitívny sentiment ešte podporilo vyjadrenie Olivera Bluma pre Reuters, kde vyvrátil obavy zo svojej zdvojenej úlohy generálneho riaditeľa Porsche AG a Volkswagenu, keď sa vyjadril, že toto rozhodnutie bolo urobené „vedome“. Skupina Volkswagen zahŕňa okrem Porsche značky ako Volkswagen, Audi, Seat, Ducati, Bentley, Lamborghini alebo Škoda Auto.

Autorka je hlavná analytička Wonderinterest Trading