Za posledný rok sa najlepšie darilo akciám firiem z odvetví luxusu, obrany a stavebníctva. Potvrdzuje to vývoj tematických akciových kočov Saxo Bank. Obrana so stavebníctvom rastú vďaka fragmentácii sveta, ktorá vedie k masívnemu budovaniu armády v Európe a významným investíciám do infraštruktúry.

Darí sa aj luxusu. Akcie firiem zastúpených v tomto tematickom koši banky vzrástli od začiatku roka až o 21%, pričom za posledných 12 mesiacov to bolo o 32 %, čo z nich robí najhorúcejšiu tému trhu.

Prečo sa luxusu darí tak dobre napriek chabému čínskemu reštartu? „Čínskemu ekonomickému modelu, ktorý stojí na veľkých investíciách, dochádza dych a pri frangmentácii sveta musí Čína zmeniť smer, aby sa stala ekonomikou viac orientovanou na spotrebiteľov. Tento proces už začal, čo potvrdzujú aj údaje o spotrebiteľských výdavkov a výsledkoch firiem orientovaných na spotrebiteľov,“ vysvetľuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. Dodáva, že ukazovateľom tohto trendu je luxusný tovar.

Luxusu sa darí. Patrí medzi tri najúspešnejšie odvetvia
Výkonnosť tematických košov Saxo Bank  | Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank

Hlavným rizikom pre luxus je geopolitická fragmentácia

Zatiaľ čo luxusné akcie v týchto dňoch dobývajú akciové trhy a v nasledujúcich rokoch budú naďalej prinášať dobré výsledky, riziko sa nevyhýba ani im a volá sa fragmentácia, čo znamená deglobalizáciu sveta.  Ide v v princípe o kolíziu dvoch hodnotových systémov – liberálnych demokracií a autoritárskych režimov. „Táto fragmentácia povedie k nacionalistickej politike v mnohých regiónoch, vrátane Číny. Rizikom pre luxus produkujúce spoločnosti je, že Čína bude klásť dôraz na národné spotrebiteľské spoločnosti a potenciálne posilní svoju vlastnú kultúru na úkor „západnej kultúry“ spojenej s luxusným priemyslom,“ očakáva odborník Saxo Bank.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank