1. Môže nestabilita amerických bánk spôsobiť širší problém v globálnej ekonomike?

Banky v Európskej únii sú nateraz dobre kapitalizované a minulotýždňový komentár ECB pomáha udržiavať túto dôveru. Nie je v nikoho záujme, aby padla čo i len jedna banka a vytvorila neželaný „domino efekt“. Preto centrálne banky zdôrazňujú, že majú dostatok nástrojov na ich dokapitalizovanie a dočasné úverové linky sú v plnej pohotovosti naliať do bánk toľko peňazí, koľko si daná stresová situácia bude vyžadovať.

Ak by sa aj ukázal slabý článok v bankovom sektore, operácia podobná tej s Credit Suisse by sa zopakovala. Najskôr dodávka extra likvidity a ak by to nestačilo, skúpenie silnejším hráčom na trhu za zlomok ceny. Kľúčoví hráči v rámci finančného sektora počuli od centrálnych bánk presne to, čo potrebovali. Centrálne banky sú pripravené dodávať prakticky akékoľvek množstvo krátkodobej likvidity v prípade, že to bude potrebné. Na margo čoho sme videli, že banky túto likviditu len za posledné 2 týždne v USA využili v objeme 300 mld. USD.

Graf 1: Bilancia Fedu ukazuje, že úverová linka je živá a aktíva centrálnej banky sa zvýšili – teda poskytla likviditu bankovému sektoru.

Market News - Odpovede na otázky, ktoré aktuálne hýbu finančnými trhmi

2. Credit Suisse bola prebratá konkurenčnou UBS. Upokojilo to situáciu na európskych finančných trhoch?

Nie je dobré, že takéto veci sa musia diať na stabilizáciu dôvery, avšak boli to nevyhnutné kroky. Očakávame, že napätie na trhu ešte nejaký čas ostane a trh bude testovať slabé miesta. Ktoré to budú, ukáže až čas. Kroky a schopnosť reakcie centrálnych bánk je aktuálne excelentná a ukazuje to, že sa poučili z rokov 2008-2009, kedy váhali so záchranou Lehman Brothers a nechali ju zbankrotovať. Znamenalo to dočasný kolaps finančného systému a centrálna banka musela aj tak následne zasiahnuť a zachraňovať zvyšné banky, čo ju na konci dňa stálo omnoho viac peňazí a úsilia. Dnes, poučené z histórie, robia všetky kroky, aby odvrátili čo i len najmenší náznak nedôvery a obáv o finančný sektor.                                   

3. Môže táto situácia zastaviť alebo spomaliť v ďalších týždňoch zvyšovanie sadzieb v USA, prípadne aj v eurozóne?

Je vysoko pravdepodobné, že sprísňovanie sa v najbližších mesiacoch zastaví. Nedá sa vylúčiť ani scenár, že do konca roka uvidíme aj nejaké zníženie úrokov v prípade, že tieto turbulencie na medzibankovom trhu sa negatívne dotknú ekonomickej aktivity vo svete. Pred pádom SVB sa v USA počítalo do leta s dvoma zvýšeniami o 0,25 %. Dnes už je to len jedno a do konca roka sa očakáva pokles o -0,5 % až -0,75 %. Práve spomalenie v prípade ekonomickej aktivity môže zvýšiť delikvenciu na úveroch a podiel nesplácaných úverov v bilanciách bánk. Preto banky musia udržiavať rizikové úvery v nízkej výške a Fed sa musí postarať o to, aby ekonomika neskĺzla do recesie. Mierne spomalenie je vítané, pretože pribrzdí infláciu. Avšak recesia nie, pretože môže príliš zvýšiť objem nesplácaných úverov.

„Bankový systém v Spojených štátoch je zdravý a odolný. Nedávne udalosti v bankovom sektore pravdepodobne povedú k prísnejším podmienkam úverov pre domácnosti a podniky a k spomaleniu hospodárskej aktivity. Rozsah týchto účinkov je nateraz neistý. Výbor zostáva veľmi pozorný k rizikám inflácie a v prípad potreby je pripravený konať,“ vyhlásil Jerom Powell, guvernér Fedu.

4. Fed tento týždeň zvyšoval sadzby. Jednalo sa o posledné zvýšenie?

Výbor Fedu sa snaží dosiahnuť maximálnu zamestnanosť a infláciu držať na úrovni blízkej dvom percentám v dlhodobom horizonte. Na podporu týchto cieľov v stredu zvýšil sadzby na úroveň 5 %  a očakáva, že niektoré ďalšie úpravy menovej politiky môžu byť vhodné. Výbor bude naďalej sledovať prichádzajúce informácie z ekonomiky a posúdi ich dôsledky pre menovú politiku. Je silne odhodlaný vrátiť infláciu na svoj cieľ 2 %.

Graf 2: Každá bodka je názor jedného člena Fedu, kde sa vyjadril, aké bude vhodné mať sadzby pre daný rok, aby bol dosahovaný cieľ maximálnej zamestnanosti a 2 %-nej inflácie. Vidíme, že v ďalších rokoch majú sadzby klesať a sme na vrchole cyklu zvyšovania sadzieb, zdroj: FOMC

Market News - Odpovede na otázky, ktoré aktuálne hýbu finančnými trhmi

Dominik Hapl, Portfolio Manager, Across Private Investments