Ruku na srdce – kedy ste naposledy boli u zubára? Ak ste do stomatologickej ambulancie nezavítali už poriadne dlho, mali by ste to zmeniť. Kto nechodí na prevenciu, musí si – podľa zákona, ošetrenia zubného kazu v nasledujúcom kalendárom roku platiť celé sám. Tento rok síce bola výnimka na toto pravidlo, ale na budúci rok zatiaľ udelená nie je, a nie je na to ani dôvod, nakoľko vývoj ochorenia na covid už umožňuje návštevu lekárov“ upozorňuje Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione. Na absolvovanie prevencie majú teda poistenci ešte štyri mesiace.

V počte ošetrení vedie zubný kameň, ale aj kazy

Platby za zubné ošetrenia sú významnou položkou v rozpočtoch zdravotných poisťovní a každým rokom narastajú. Medzi najčastejšie vykazované ošetrenia u zubných lekárov patrí odstraňovanie zubného kameňa, nasledujú zubné kazy, či rôzne zápaly.

TOP 10Názov
1Usadeniny [povlaky] na zuboch
2Kaz dentínu
3Vyšetrenie zubov
4Anomálie postavenia zubov
5Chronická apikálna periodontitída
6Zápal zubnej drene
7Akútna apikálna periodontitída dreňového pôvodu
8Nekróza zubnej drene
9Kaz cementu
10Strata zubov zapríčinená úrazom, extrakciou alebo lokálnou chorobou parodontu
Desať najčastejších ošetrí u zubných lekárov: Zdroj: Štatistika Union zdravotnej poisťovne

Podľa štatistík zdravotnej poisťovne Union sa zubný kaz ročne objaví u poistenca v priemere až na dvoch zuboch a čím neskôr sa ošetrí, tým to viac bolí a je to aj drahšie. Napriek tomu, kým v roku 2018 prišlo na preventívnu prehliadku 53% poistencov, vlani to bolo len 42 % – čo je vcelku veľký rozdiel. V prevencii sú poctivejšie ženy – k zubárovi a na dentálnu hygienu ich chodí 57%, kým mužov len 43%.

Union-K zubárovi chodí na prevenciu menej ľudí ako v minulosti
Aké % ľudí chodí na zubnú prevenciu v jednotlivých krajoch; Zdroj: Štatistika Union zdravotnej poisťovne

Najviac preventívnych prehliadok u zubného lekára absolvovali obyvatelia Trnavského kraja. Nasleduje Banskobystrický kraj a prvú trojku uzatvára Bratislavský kraj. Naopak, najmenej chodia ľudia k zubárovi v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.

Rekordérkou je žena z Martina

Najdrahším poistencom za rok 2021 je v zdravotnej poisťovni Union 44-ročná Martinčanka. Absolvovala spolu 13 zubných ošetrení, za ktoré Union zaplatil približne 2600 eur. Koľko doplácala navyše za jednotlivé výkony ešte aj samotná pacientka nie je známe. Pri každej návšteve zubného lekára si však určite vezmite potvrdenie o platbe – bude sa vám hodiť, keď budete svoju zdravotnú poisťovňu žiadať o príspevok na ošetrenie chrupu. Takýto príspevok na zuby poskytujú všetky tri poisťovne, čiže Union zdravotná poisťovňa, Dôvera aj Všeobecná zdravotná poisťovňa.