Vzhľadom na ďalšie sprísnenie podmienok zostáva prognóza volatility na trhu a cena 90 USD/barel v roku 2023 nezmenená. Riziko pre globálny hospodársky vývoj sa zvyšuje.

Tento rok zjavne nemožno očakávať pokles cien na trhu s ropou. Práve naopak, opatrenia producentských krajín ukazujú, že aj napriek neistote okolo globálneho hospodárskeho rastu zostanú ceny za barel na úrovni 90 USD. Kým ropa mieša kartami aj vo vzťahu USA, Saudská Arábia a Čína, ropné a plynárenské spoločnosti budú aj naďalej profitovať z vyšších cien. „Západné ropné a plynárenské spoločnosti vykázali v roku 2022 zisky vo výške 219 miliárd USD. Pri prognóze 90 USD za barel spoločnosť Coface očakáva, že ich zisky v roku 2023 dosiahnu približne 160 miliárd USD,“ naznačuje generálny riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Ján Čarný. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Na trhu s ropou sa vyostruje napätie

Snímka: archív

Druhé zníženie za dva roky

Saudská Arábia, Irak, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Kazachstan, Alžírsko a Omán len nedávno oznámili spoločné zníženie ťažby ropy o viac ako 1,1 milióna barelov denne, čím prekvapili trhy. Po októbri 2022 je to už druhé rozhodnutie OPEC+ o znížení ťažby. Prichádza navyše po rozhodnutí Ruska znížiť ťažbu o približne 500 000 b/d ako reakciu na zavedenie embarga zo strany EÚ na námorný dovoz ruskej ropy a ropných produktov.

Celkovo to predstavuje približne 3,7 % globálneho dopytu a posilňuje to názor spoločnosti Coface, že napätie na trhu s ropou bude pretrvávať počas celého roka 2023. S opatreniami zo strany producentských krajín je tak nepravdepodobné, že by došlo k dlho očakávanému poklesu cien, a to aj napriek neistote okolo globálneho hospodárskeho rastu,“ konštatuje Ján Čarný. Spoločnosť Coface tak ponecháva svoju prognózu volatility na trhu a ceny 90 USD/barel v roku 2023 nezmenenú.

Prekvapivé, ale nie bezdôvodné oznámenie

Oznámenie o znížení produkcie a jeho rozsahu boli prekvapením, keďže predstavitelia OPEC+ naznačovali, že žiadna úprava nie je potrebná. Dôvodov je však podľa Coface viacero.

  • Zníženie je „preventívnym opatrením zameraným na podporu stability trhu s ropou“. OPEC+ sa domnieva, že výhľad dopytu po rope je menej stabilný. Nedávne otrasy v bankovom sektore pripomenuli, že hospodárske prostredie ponecháva len málo priestoru na spokojnosť. Spoločnosť Coface sa stotožňuje s týmto názorom a predpovedá spomalenie rastu globálneho HDP na 2 % v roku 2023 po 3,1 % v roku 2022.
  • Ceny ropy výrazne klesli. Dosiahli najnižší bod, takmer 48 % od vrcholu 139 USD dosiahnutého po ruskej invázii na Ukrajinu. Cieľom tohto kroku je preto posunúť ceny vyššie, pričom mnohým producentom ropy pravdepodobne nevyhovujú ceny pod 80 USD.
  • Toto rozhodnutie pripomína schopnosť kartelu uplatňovať cenovú silu v čase, keď je rast produkcie amerických hráčov na trhu s bridlicovou ropou tlmený. Tí sú pod tlakom sprísnenia úverových podmienok, spomalenia produktivity v starnúcich bridlicových náleziskách, ako aj nedostatku niektorých pracovných síl.
  • Napokon, objavilo sa aj určité napätie s Washingtonom v súvislosti s využívaním strategických zásob ropy (SPR). Americká administratíva nariadila bezprecedentné čerpanie týchto zásob s cieľom obmedziť rastúce ceny po vojne na Ukrajine a nedávno uviedla, že doplnenie týchto zásob bude trvať niekoľko rokov.

Vplyv zvýšeného napätia na rast 

Už zákaz EÚ dovážať ruskú ropu po mori udržiava trh s ropou pod tlakom napriek slabému dopytu. „Toto napätie sa ešte vystupňovalo a spoločnosť Coface očakáva, že ceny ropy zostanú volatilné a v druhej polovici roka 2023 sa budú pohybovať v obchodnom pásme 90 – 110 USD,“ podotýka Ján Čarný. Rozhodnutie OPEC+ by sa malo zhodovať aj s výraznejším hospodárskym oživením v Číne. Keďže Čína je jednou z popredných krajín spotreby ropy na svete (približne 40 % marginálnej spotreby v rokoch 2000 až 2019), rýchlejšie, prípadne aj výraznejšie oživenie hospodárstva ešte viac sprísni rovnováhu ponuky a dopytu, čo bude tlačiť ceny nahor.

„Na globálnej úrovni by tieto tlaky na rast cien ropy mohli zmeniť výhľad inflácie,“ konštatuje Ján Čarný. Kým nižšie ceny energií boli v posledných štvrťrokoch jedným z hlavných faktorov – ak nie aj jediným – nižšej inflácie vo vyspelých ekonomikách, v druhej polovici roka 2023 by sa tento príspevok mohol obrátiť, čo by opäť vyvolalo tlak na celkovú mieru inflácie.

Rozhodnutie OPEC+ poukazuje aj na nahlodávanie vzťahov medzi USA a Saudskou Arábiou. Joe Biden vyzval túto krajinu a ďalších členov OPEC, aby zvýšili produkciu s cieľom obmedziť príjmy Ruska, ktoré mu pomáhajú financovať vojnu na Ukrajine. Rozhodnutie o znížení produkcie tak Biely dom kvalifikoval ako „nevhodné“ a znamená nový krok v roztržke medzi oboma krajinami. „Okrem energetickej politiky americká administratíva pozorne sleduje prehlbovanie väzieb medzi Saudskou Arábiou a Čínou, čo ilustruje najmä súhlas kráľovstva so vstupom do Šanghajskej rady pre spoluprácu ako „partnera pre dialóg“,“ upozorňuje Ján Čarný.

Oznámenie o obmedzení ťažby je však dobrou správou pre ropné a plynárenské spoločnosti. Ich už aj tak vysoká úroveň ziskovosti bude profitovať z vyšších cien. Západné ropné a plynárenské spoločnosti vykázali v roku 2022 zisky vo výške 219 miliárd USD. Pri prognóze 90 USD za barel spoločnosť Coface očakáva, že ich zisky v roku 2023 dosiahnu približne 160 miliárd USD.