Opatrenia proti šíreniu koronavírus majú stále negatívne účinky na svetovú ekonomiku. Podľa nemeckej centrálnej banky platí, že ak sa bude vírus ďalej šíriť a štáty proti nemu budú bojovať lockdownami, ekonomika neožije.


„Mnoho ľudí si v tejto konštelácii kladie otázku, či tomuto stavu ekonomiky zodpovedá akciový trh. Veľmi varovne tu znie hlas UBS Global Wealth Management, ktorá správne varuje, že sú splnené všetko podmienky na to, aby bola na trhu bublina: úrokové sadzby sú nízke, na trhu sú noví účastníci, sú veľké úspory, nízke potenciálne výnosy klasických aktív a ochota špekulovať. Rozbuškou môže byť rýchly rast úrokových sadzieb, alebo nenaplnenia stávky na rýchle oživenie. Kým prvé je nepravdepodobné, druhé možné je. Inými slovami, je dobré byť pripravený na útek z trhu. Podľa mňa to platí hlavne pre západoeurópske akcie,“ tvrdí hlavný ekonóm spoločnosti Nextfinance Vladimír Pikora.

V Európe je podľa neho aj nové riziko, ktorým je politická situácia v Taliansku. Hrozia tu predčasné voľby, čo ženie nahor výnosy talianskych dlhopisov. „Celý európsky záchranný fond bol z veľkej časti robený pre Taliansko. Tomu mal najviac pomôcť a nové voľby predstavujú riziko, že sa k moci dostanú protieurópske strany, ktorých sa finančný trh tak bojí,“ dodal Pikora.