Spoločnosť Apple asi nie je nutné predstavovať. Mnohí z nás už vlastnia jej zariadenia ako Iphone, inteligentné hodiny, slúchadlá alebo si taktiež platia za ich sprievodné služby. Ide o jednu z najväčších spoločností sveta, avšak za dva dni dokázala hodnota ich akcií klesať o približne 7 %, čím tak spoločnosť stratila na hodnote vo výške 190 mld. dolárov.
Hlavným dôvodom sú pokračujúce napäté Čínsko-Americké vzťahy. Čínska vláda v stredu oznámila, že prikazuje zamestnancom, aby nenosili mobilné telefóny od Applu alebo iných zahraničných značiek. Hneď o deň na to Bloomberg oznámil, že tento zákaz pravdepodobne bude platiť aj pre ďalšie štátom vlastnené firmy alebo štátne inštitúcie.
Vládne štruktúry sú v Číne veľmi rozsiahle a podľa ich štatistického úradu tam tak pracuje okolo 56 milióna ľudí, ktorých plat je o 8 % vyšší, ako sú mestské priemery. Takáto stredná trieda je tak zväčša skupina, ktorá vlastní technológie od Applu, a keďže Apple každoročne vyvezie okolo 230 miliónov Iphonov globálne, 56 milióna potenciálnych zákazníkov tak môže predstavovať značný potencionálny podiel na trhu. Navyše pätina z celkových tržieb pochádza z Číny a spoločnosť si pri súčasnom ohodnotení na trhu nemôže dovoliť stagnujúce, prípadne klesajúce tržby. Navyše tržby im už za posledné 3 kvartáli medziročne klesajú, a 4. kvartál sa taktiež očakáva s poklesom.
Pred týmito správami taktiež vyšla nenápadná správa od spoločnosti Huawei, ktorý predstavil svoju vlajkovú loď Mate 60 Pro s 5G technológiou. Prečo je táto správa taká významná? Spoločnosť Huawei z dôvodu uvalených reštrikcií by však nemala mať prístup ku západným technológiám a očakávalo sa, že čipy, ktoré sa vyrábajú v Číne nie sú dostatočne výkonné, aby ponúkali túto technológiu. Po detailnom rozobratí telefónu sa ukázalo, že čip využíva 7 nm technológiu od najväčšieho čínskeho výrobcu polovodičov SMIC.Tento výrobca by však podľa odborníkov mal vedieť vyrobiť tieto čipy aj so staršou technológiou na výrobu, avšak s vyššími nákladmi.
Navyše odborníci poukazujú na to, že je ľahšie dostať sa z 10 nm na 7, avšak zo 7 na 4 a neskôr na 3 nm už také ľahké nebude. Na to potrebujú extra UV litografické stroje od ASML, ku ktorým prístup nemajú. Huawei však aj tak prichádza opäť silno na čínsky trh po tom, čo sa jeho podiel prepadol z dôvodu sankcií západu. Takýto návrat domáceho výrobcu tak môže poškodiť trhové postavenie Applu a ďalej tlačiť na pokles ich tržieb v Číne. Taktiež americkí predstavitelia môžu rozširovať ďalšie vývozné zákazy technológií, čo by výrazne ovplyvnilo finančné výsledky mnohých technologických výrobcov, medzi ktorými je napríklad aj Nvidia alebo Qualcomm.
Takéto prichádzajúce správy tak postupne zatieňujú veľké predstavenie nového Iphone 15, ktoré má prísť 12. septembra, ktoré má so sebou priniesť veľkú zmenu v nabíjacích portoch a vďaka Bruselu by tak už nový Iphone mal byť predstavený s nabíjacím portom USB-C.
Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB