S blížiacimi sa Vianocami sa obchody zapĺňajú zákazníkmi, ktorí sa snažia zaobstarať všetko potrebné – od darčekov po výzdobu a samozrejme potraviny na štedrovečernú večeru. Dnes sa bližšie pozrieme na ceny týchto potravín.

Októbrové ceny potravín sa zvýšili o 9 % v porovnaní s minulým rokom. No zdá sa, že niektoré potraviny začínajú postupne zlacňovať. Preto sa pozrieme na vývoj cien agrokomodít a potravinárskych výrobkov počas uplynulého roka a zistíme, ako sa ceny týchto položiek menili a kde sú teraz.

Sladký ošiaľ

Cukor je základom každého vianočného koláča. Napriek tomu, že osladí ľuďom sviatky, jeho cenový vývoj na burze v tomto roku až taký sladký nebol. Od začiatku októbra cena surového cukru vyrástla o vyše 45 %, na súčasných 25,38 dolárov za 100 libier, teda približne 51 eurových centov za kg.

Rapídny nárast jeho ceny je spôsobený nepriaznivým počasím v Ázii. Sucho spôsobené fenoménom El Nino ovplyvňuje produkciu v Indii, ktorá sa rozhodla zaviesť reštrikcie na export cukru a zásobovať sa. Podobný vývoj pozorujeme taktiež aj v Thajsku, kde sa odhaduje o 18 % nižšia produkcia v porovnaní s minulým rokom.

Výrobcovia tak často zasahujú do svojich zásob, ktoré sú už na rekordne nízkych úrovniach, ako sme ich videli v roku 2010. Svet má tak v súčasnosti zásobu na približne 68 dní, oproti 106 v roku 2020. Za cukor si však v obchodoch priplatíme iba o približne 10 % viac, situácia na svetovom trhu sa postupne začína zlepšovať.

Štedrovečerná večera bude opäť o čosi drahšia

Zatiaľ čo Ázia bojovala so suchom, v strednej oblasti Afriky mali naopak problémy s častými dažďami. Pobrežie Slonoviny, Nigéria alebo Kamerun, to sú miesta, kde sa vypestuje až 70 % svetovej produkcie kakaa. Časté dažde a vysoká vlhkosť v tejto oblasti tak spôsobuje hnitie plodov a navyše spôsobuje nedostatočný prísun slnečného žiarenia. Trh s kakaom sa tak aj tento rok dostane do deficitu.

Navyše sú v ohrození taktiež zásoby kakaa v EÚ, s príchodom nového zákona o zákaze predaja komodít, ktoré boli vyprodukované v odlesnených oblastiach. Cena kakaa na burze tak adekvátne reaguje a od októbra minulého roku si tak pripísala už vyše 80 %, a nachádza sa na úrovni 4200 USD za tonu, teda približne 3,88 €/kg.

Pšenica za polovicu

Ceny pšenice sa vyvíjali na burze o čosi pozitívnejšie ako zvyšok ingrediencií, keďže postupne opadali obavy o nedostatok pšenice na trhu z dôvodu vojny na Ukrajine sa postupne vytratili. Rusko ako najväčší exportér spolu s Ukrajinou zohrávajú na trhu s pšenicou dôležitú úlohu a akýkoľvek zásah je tak trhom ostro sledovaný. Napriek odstúpení Ruska od iniciatívy zŕn Čierneho mora, vďaka ktorej bol zabezpečený bezpečný export ukrajinského obilia, tak Ukrajina naďalej vyváža svoje obilie prostredníctvom koridoru vytvoreného ukrajinským námorníctvom.

Cena obilia na burze sa tak oproti minulému októbru pohybuje o vyše 30 % nižšie, na cene 608.5 dolára za 1000 libier, teda okolo 254 €/t. Vďaka tomu nám taktiež zlacnela pšeničná múka taktiež aj v obchodoch o takmer 10 % na cenu 0,78 €/kg. Cena práce však výrazne rástla a tak si za upečený chlieb priplatíme v okolí 15 %.

Štedrovečerná večera bude opäť o čosi drahšia

Výber tuku bude tento rok dôležitý

Ceny jedlých olejov mali podobný vývoj ako cena pšenice, keďže vysoký nárast v minulom roku mal spoločného menovateľa, ktorým bol rusko-ukrajinský konflikt. Slnečnicový olej bol v minulom roku v ohrození, keďže Ukrajina je najväčším svetovým exportérom tohoto produktu. Export však bol zachovaný a tak nám ceny jedlých olejov postupne klesajú od svojich vrcholov na hodnote 3,6 €/l.

Cena v supermarketoch oproti minulému roku je nižšia o 20 % a pohybuje sa na úrovni 2,9 €/l. Cena alternatívy, teda margarínu však je v porovnaní s minulým rokom o takmer 10 % vyššie a v obchodoch ho môžeme vidieť za cenu 1,48 €/250g. Živočíšna alternatíva, teda maslo však už pokleslo o takmer 10 % na cenovku 1,66 €/125g.

Najviac však reaguje cena olivového oleja, ktorá sa na burze pohybuje na rekordných úrovniach a je od začiatku októbra o 90 % vyššie. Takýto nárast ceny bol spôsobený predovšetkým slabou úrodou v Jaéne, teda oblasti v Španielsku, ktorá je najväčším svetovým producentom olivového oleja. Extrémne suchá v tejto oblasti tak znížili celosvetovú produkciu až o 20 % na čo teda adekvátne reagovala aj cena. Cena olivového oleja sa na burze pohybuje v oblasti 9145 USD/t, teda približne 7,69 € za liter.

Štedrovečerná večera bude opäť o čosi drahšia

Zemiakový šalát v ohrození

Poďme sa ešte pozrieť na hlavné jedlo, za ktoré si v tomto roku taktiež mierne priplatíme. Úroda zemiakov v EÚ k nám nebola najštedrejšia, a tak si za zemiaky priplatíme v obchodoch približne 15 %, s cenovkou 1,17 € za kilo. Cena vajíčok na Slovensku taktiež nebola veľmi prívetivá, keďže cena vajíčok sa nachádza o 25 % vyššie a tento nárast predstavuje najväčšiu vajíčkovú infláciu v eurozóne.

Vajíčka sú tak u nás jedny z najdrahších v EÚ a v súčasnosti sa v supermarketoch pohybujú na úrovni 2,78 €/10Ks. V prípade že máte na večeri bravčové rezne, tak za tie si priplatíte už iba mierne a to o približne 6 % a za kilogram zaplatíte 6,65 €.

Štedrovečerná večera bude opäť o čosi drahšia

Marek Nemky, analytik XTB