Značku Tesla si ľudia väčšinou spájajú s elektrickými automobilmi, solárnymi modulmi a skladovaním energie. Teraz sa však zamerala na trh s tepelnými čerpadlami. Dôvodom je viacero dôležitých interných zlepšení v pumpách, ktoré firma využíva vo svojich elektromobiloch. Nahrávajú tomu aj externé podmienky. Odkedy vypukla vojna na Ukrajine Európa sa snaží znížiť svoju závislosť od ruského zemného plynu. Trh s tepelnými čerpadlami tak rastie veľmi rýchlo, keďže predstavujú jednoduché riešenie z hľadiska znižovania spotreby fosílnych palív na celom svete.
Nedávny Deň investorov, ktorý usporiadala Tesla, nenadchol investorov ani analytikov, ktorým chýbali informácie o autách novej generácie, časových plánoch či cenotvorbe. Odborníci z odvetvia však poukázali na to, že analytici a investori nevenovali pozornosť poznámke Tesly o tepelných čerpadlách. „Už v januári predstavila Tesla svoje tepelné čerpadlo, ktoré pôvodne používala v Modeli Y a neskôr v iných modeloch, ako súčiastku dôležitú pre účinnosť a dojazd v chladnom počasí. Podľa vyjadrenia Tesly urobili na tepelnom čerpadle niekoľko zaujímavých inovácií, čím zvýšili jeho účinnosť a zároveň zjednodušili výrobu,“ vysvetľuje akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.
Dodáva, že Tesla načrtla cestu k zníženiu spotreby fosílnych palív z veľkej časti práve pomocou tepelných čerpadiel, ktoré majú najväčší potenciál v pomere k potrebným investíciám. Tesla odhaduje, že do výroby tepelných čerpadiel investuje 300 miliárd dolárov.
Tesla chce využiť svoje odborné poznatky v oblasti tepelných čerpadiel využívaných v elektromobiloch pre čerpadlá používané na vykurovanie budov. „Svetový trh s tepelnými čerpadlami bude v nasledujúcej dekáde rýchlo rásť, ale to, či na ňom bude Tesla hlavným hráčom, sa ešte len uvidí,“ dodáva Garnry.
Tepelné čerpadlo je v podstate reverzná klimatizácia a prichádza v dvoch variantoch vzduch-vzduch a vzduch-voda. Prvý typ sa často používa v domácnostiach, autách, či skladoch. „Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku bolo v roku 2021 v prevádzke 190 miliónov tepelných čerpadiel a očakávame, že toto číslo porastie do roku 2030 na 600 miliónov a bude pokrývať 20 % svetového vykurovania. To bude znamenať 13,6 % ročné tempo rastu, pričom v dôsledku vojny na Ukrajine to môže byť ešte viac,“ vysvetľuje odborník Saxo Bank. Tepelným čerpadlám nahráva aj to, že náklady na ich využívanie sú počas doby ich životnosti vo väčšine krajín nižšie ako je tomu v prípade vykurovania olejom či plynom. Elektrifikácia dopravy a vykurovania prostredníctvom tepelných čerpadiel vzduch-voda bude zároveň kľúčovým motorom dopytu po medi.
Najväčšími trhmi pre tepelné čerpadlá sú Francúzsko, Taliansko, Nemecko, USA, Japonsko a Čína, s najvyššími mierami rastu celkovo v Európe. Vlády na celom svete zaviedli programy, ktoré poskytujú rôzne typy grantov a stimulov na prechod na kúrenie pomocou tepelných čerpadiel.