Svoj čistý zisk dokázala v prvých deviatich mesiacoch tohto roka zvýši len jedna z bánk na Slovensku. A rovnako jedna banka sa topí v strate. Na čele rebríčka najziskovejších finančných domov je zase všetko po starom. Po krátkej pauze a napriek výraznému prepadu zisku sa naň vrátila Slovenská sporiteľňa.


Celý zisk bankového sektora počas prvých deviatich mesiacov tohto roku dosiahol 313 miliónov eur. Vlani v rovnakom období to bolo 497 miliónov. Aj keď prepad zisku o 37 percent vyzerá dramaticky, na polroka finančné domy za minuloročným ziskom zaostávali až o 64 percent. Po zrušení odvodu však v letných mesiacoch dokázali svoj zisk navýšiť viac ako vlani.

Zisk bánk ovplyvnila najmä príprava na neplatičov

Na čelo rebríčka ziskovosti sa vrátila Slovenská sporiteľňa, ktorá v polovici roka skončila až za Tatra bankou. „Tretí štvrťrok bol na pomery tohto roka pomerne pokojný, hospodárenie ovplyvnili najmä trendy z prvého polroka. Hlavnou správou je, že nám bankový biznis rastie aj napriek pandémií, objem úverov sa zväčšil o sedem percent,“ hovorí finančný riaditeľ a člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.

Z priebežnej individuálnej účtovnej závierky Slovenskej sporiteľne vyplýva, že sa jej podarilo zvýšiť čisté úrokové výnosy o štyri milióny eur na 325,6 milióna. Celkovo pritom majú finančné domy problém s poklesom úrokových výnosov, keďže hypotéky sú rekordne lacné. Všetkým bankám čisté úrokové výnosy klesli medziročne o 56 miliónov eur. Sporiteľni mierne stúpli aj čisté príjmy z úrokov a provízií.

Najväčšej banke zatiaľ nepomohlo k lepším výsledkom avizované prepúšťanie. Od konca minulého roku do konca septembra jej síce ubudlo 267 zamestnancov, ale personálne náklady jej napriek tomu vzrástli o 11,4 milióna eur. Sporiteľňa totiž na začiatku roku výraznejšie zvýšila mzdy a prepusteným zamestnancom, ak nie sú v skúšobnej dobe, musí vyplácať aj odstupné.

Sporiteľni vzrástli aj rizikové náklady z 28 na 86,6 milióna eur. Ide o rezervy, ktoré banka vytvára pre prípad, že by jej v dôsledku koronakrízy vzrástol počet neplatičov. „Podiel nesplácaných úverov na celkovom objeme úverov sa medziročne znížil z úrovne 3,3 percenta na 2,6 percenta a ich pokrytie opravnými položkami sa zvýšilo zo 77,6 percenta na 105,0 percenta. Toto zlepšenie je ale predovšetkým výsledkom štátneho programu na odklad splátok úverov klientov až na deväť mesiacov, nie reálnym signálom zlepšujúcej sa kvality úverového portfólia,“ uviedla sporiteľňa v správe o hospodárskych výsledkoch.

Banky sa snažia klesajúce zisky vylepšiť úsporami

Druhý najvyšší zisk vykázala počas prvých deviatich mesiacov roka 2020 Tatra banka. Kým vlani v tomto období zarobila 82,9 milióna, tento rok to bolo 69,7 milióna eur. Čisté úrokové výnosy sa jej podarilo udržať na minuloročnej úrovni najmä vďaka tomu, že jej klesli úrokové náklady. O 4,4 milióna eur sa jej podarilo navýšiť čisté výnosy z poplatkov a provízií.

Tatra banka v porovnaní s minulým rokom výraznejšie šetrila, keď jej všeobecné administratívne náklady klesli o 8,5 milióna eur. Najvýraznejšie sa na poklesu zisku podpísalo navýšenie opravných položiek z 8,5 na 53,3 milióna eur.

VÚB banka za trištvrte roka zarobila v čistom 51,5 milióna eur. Pred rokom to bolo 86,8 milióna. VÚB medziročne padli čisté úrokové výnosy až o 40,9 milióna eur na 210,5 milióna. Naopak VÚB patrí k bankám, ktorým sa najviac darí navyšovať príjmy z poplatkov a provízií. V porovnaní s vlaňajškom jej vzrástli o 5,4 milióna, čo však zďaleka nestačí na zaplátanie diery, ktorá vznikla pre prepad úrokových príjmov.

VÚB ušetrila 1,7 milióna eur na administratívnych nákladoch. Tvorbu opravných položiek z minuloročných 24,9 milióna navýšila na 42,7 milióna eur.

OTP znovu v strate

Jedinou bankou, ktorá skončila v strate, je OTP Banka. Tá za prvých deväť mesiacov skončila v mínuse 8,6 milióna eur. Vlani v rovnakom období vykázala zisk 2,7 milióna. V porovnaní s vlaňajškom jej o 2,6 milióna eur klesli čisté úrokové výnosy a o 400-tisíc sa znížil čistý príjem z poplatkov a provízií. Od budúceho roku by sa mala OTP začleniť pod ČSOB.

Zisk sa v porovnaní s minulým rokom podarilo navýšiť iba Prima banke. Tá v čistom zarobila 14 miliónov eur, vlani to bolo 13,2 milióna. Pokles čistých úrokových výnosov o štyri milióny eur sa jej takmer podarilo vykompenzovať nárastom čistého výnosu z poplatkov a provízií o 2,8 milióna.

Prima banke k lepšiemu výsledku pomohol pokles všeobecných administratívnych nákladov o 2,3 milióna. Od prepadu zisku ju zachránilo len mierne navýšenie tvorby opravných položiek. Kým vlani v prvých deviatich mesiacoch vytvorila oprávky v hodnote troch miliónov eur, tento rok to bolo 4,5 milióna. To predstavuje nárast o 49 percent, kým priemer sektora je 157 percent.