Talianska banková skupina UniCredit plánuje v najbližších štyroch rokoch rast. Svoj zisk ročný zisk chce do roku 2024 navýšiť o desať percent na 4,5 miliardy eur. Vyplýva to z plánu do roku 2024, ktorý banka dnes predstavila.


K vyššiemu zisku by mali firme pomôcť úspory vo výške 1,5 miliardy eur. Banka plánuje aj zvýšiť príjem z poplatkov. Kým v súčasnosti dosahujú 38 percent jej príjmov, v roku 2024 by to malo byť 40 percent. Náklady k príjmom by mali klesnúť z 56 percent na 50 percent.

„Tento plán sa týka viac než len blízkej budúcnosti. Ide v ňom aj o to, aby sme boli pripravení na dlhodobý úspech a stabilitu po roku 2024,“ povedal generálny riaditeľ skupiny UniCredit Andrea Orcel. Očakáva, že banka vďaka tejto stratégii dosiahne podstatne vyššie a rastúce výnosy pre akcionárov a zároveň bude rozvíjať podnikanie a udržiavať kapitálovú silu. Celkovo plánuje UniCredit vyplatiť akcionárom v rokoch 2021 až 2024 až 16 miliárd eur.

Zameranie na regióny

Banka sa chce po novom zamerať viac na regióny. No využiť chce aj to, že pôsobí vo viacerých krajinách. Banka oznámila, že zavádza harmonizovaný model služieb, zjednodušené procesy a spoločnú organizačnú štruktúru v rámci celej skupiny. Zjednotiť chce technologické i dátové platformy.

Aj keď agentúra Bloomberg minulý týždeň informovala, že UniCredit plánuje znížiť počet zamestnancov o 3 000, banka dnes naopak oznámila, že sa chystá prijať celkovo 3 600 ľudí.

Jadrom novej stratégie má byť digitalizácia. Hlavnou ambíciou spoločnosti je stať sa skutočne plne digitálnou bankou. V rokoch 2022 až 2024 UniCredit investuje do digitalizácie 2,8 miliardy eur. Banková skupina chce posilniť digitalizáciu aj personálne. Z 3 600 nových zamestnancov by na ňu malo byť vyčlenených až 2 100.

Skupina UniCredit si dala aj ekologické záväzky. V najbližších rokoch chce znížiť emisie skleníkových plynov o 60 percent v porovnaní s rokom 2008. Do roku 2030 sa pritom chce dostať na nulu. Do konca budúceho roku chce zo svojich budov odstrániť všetky jednorazové plastové predmety.

Trhy prijali nové smerovanie banky pozitívne. Po predstavení plánu akcie banky poskočili o 5,5 percenta, čo podľa agentúry Reuters viedlo k pozastaveniu obchodovania. Reuters však pripomína, že akcie banky sa stále obchodujú pod úrovňou, ktorú dosahovali pred koronakrízou.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: