Banky na Slovensku ukončili rok 2022 s čistým ziskom vo výške 829 miliónov eur. Medziročne si polepšili o takmer 103 miliónov eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska zisk bánk v roku 2022 bol najvyšší v histórii. Doterajší najvyšší zisk z roku 2016 slovenské banky prekonali o 87 miliónov eur.

Bankám sa vlani darilo vo viacerých oblastiach. V porovnaní s rokom 2021 zarobili viac na úrokoch i poplatkoch. Vzrástli im prijaté dividendy od dcérskych spoločností, viac zarobili na cenných papieroch. Náklady im síce vzrástli, no tento rast bol iba mierny.

Po rokoch, kedy sa neustále znižovali úrokové sadzby na hypotékach, prišiel v roku 2022 obrat. Kým na začiatku roku banky dávali nové hypotéky s priemerným úrokom vo výške 0,96 percenta, na konci roku to bolo už 3,02 percenta. Priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných úverov stúpol z 1,07 na 1,30 percenta.

Nárast úrokov vidno aj na bankových výsledkoch. Kým v predchádzajúcich rokoch sa bankám neustále znižovali čisté úrokové výnosy, vlani konečne narástli. Celkovo banky na úrokoch zarobili 1,746 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 109 miliónov eur.

Zisk bánk v roku 2022 potiahli úvery i poplatky

O 82 miliónov eur vzrástli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií. Celkovo banky na nich zarobili v čistom 742 miliónov eur. Príjmy z poplatkov a provízií sa banky snažia navyšovať už dlhšie. Čisté príjmy sa im darí zvyšovať predovšetkým vďaka tomu, že inkasujú čoraz vyššie provízie za predaj produktov iných spoločností. Banky preto napríklad aktívne ponúkajú k úverom poistenie a klientom sa snažia predávať investičné produkty či dôchodkové sporenie.

Zisk bánk v roku 2022 pomohli navýšiť aj prijaté dividendy. Tie medziročne vzrástli o 20 miliónov eur na celkových 87 miliónov. Pri tejto položke sa tradične zdôrazňuje, že ide o jednorazový vplyv, ktorý sa v budúcnosti nemusí opakovať.

Banky sa spolu s navyšovaním príjmov snažili držať na uzde výdavky. Všeobecné prevádzkové náklady im síce vzrástli o 57 miliónov eur na 1,450 miliardy, no v percentuálnom vyjadrení rast predstavuje len 4,12 percenta. Priemerná ročná inflácia pritom vlani dosiahla 12,8 percenta. Na výsledkoch tak vidno, že banky si svoje náklady vlani dôkladne postrážili a nárast výdavkov sa k úrovni inflácii ani len nepriblížil.

Najvyššiu časť z navýšených nákladov pohltili vyššie mzdy. Na ne banky medziročne vynaložili viac o 21 miliónov eur, čo predstavuje nárast o 3,16 percenta. Celkovo dali banky na mzdy vlani 700 miliónov eur. Tento rok sa im pravdepodobne už nepodarí udržať rast platov na takejto nízkej úrovni, keďže pre vysokú infláciu budú banky tlačené k tomu, aby platy svojich zamestnancov zvýšili výraznejšie.

Banky skončili rok 2022 s rekordným ziskom. Viac zarobili na úrokoch i poplatkoch
Zisk bánk v roku 2022 dosiahol podľa údajov NBS nový rekord. (Foto: Peter Csernák)

Banky ušetrili na reklame

Bankám naďalej rastú náklady na správu a údržbu informačných technológií. Vlani na ne vynaložili 196 miliónov eur, čo je o 5,26 percenta viac ako v roku 2021. Zvyšovanie výdavkov na IT bude pravdepodobne s narastajúcou digitalizáciu naďalej pokračovať.

Slovenské banky vlani ušetrili na propagácii. Celkovo za ňu zaplatili 66,7 milióna eur. V porovnaní s rokom 2021 to predstavuje pokles o 1,6 milióna eur. Potvrdzuje sa, že v ťažkých časoch firmy ako prvé často sekajú výdavky na marketing.

Náklady na poplatky za dohľad bankám medziročne stúpli o 88,82 percenta na 5,86 milióna eur. Do fondu na riešenie krízových situácií zaplatili 33,53 milióna eur, čo je o 1,95 milióna viac ako v roku 2021. Naopak príspevky do fondu na ochranu vkladov im medziročne klesli o 3,46 milióna eur na 101,14 milióna.

Banky v minulom roku pod vplyvom hroziacej recesie začali znovu navyšovať opravné položky. Vlani vytvorili oprávky v celkovej výške 186,35 milióna eur. Medziročne to predstavuje nárast o 77 miliónov. Banky sa takto pripravujú na to, že by im v prípade zhoršenia ekonomickej situácie mohol narásť počet neplatičov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: