Za zamestnancov zvyčajne vybaví daňové povinnosti ich zamestnávateľ. Podmienkou je, že ho o to zamestnanec stihne včas požiadať. Napriek tomu mnohí ľudia radšej podajú sami daňové priznanie. Aké je daňové priznanie zamestnanca za rok 2023 a ako ho treba vyplniť?


Zamestnanci podávajú daňové priznanie typu A. Toto tlačivo je určené pre ľudí, ktorí mali príjem iba zo zamestnania – bez ohľadu na to, či pracovali na zmluvu alebo na dohodu. Ak by mal niekto okrem zárobku zo zamestnania aj iný príjem – napríklad zo živnosti alebo z prenájmu, už musí podať daňové priznanie typu B.

Daňové priznanie zamestnanca je v porovnaní s priznaním pre živnostníkov jednoduchšie, keďže sa do neho uvádza len jeden druh príjmu. Zamestnanec bude na jeho vyplnenie potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, koľko vlani zarobil a koľko mu zamestnávateľ strhol na daniach a odvodoch. Každý zamestnávateľ je povinný zamestnancovi toto potvrdenie vystaviť. A to aj v prípade, že zamestnanec u neho už nepracuje.

Do daňového priznania sa uvádzajú súhrnné údaje od všetkých zamestnávateľov. To znamená, že ak niekto vlani pracoval vo viacerých firmách, musí si vypočítať celkový príjem, celkovú sumu zaplatených odvodov a daní.

Daňové priznanie zamestnanca v skratke

  • Zamestnanci podávajú daňové priznanie typu A.
  • Daňové priznanie zamestnanca za rok 2023 je potrebné podať najneskôr do 2. apríla. Zamestnanci si tento termín môžu jednoduchým oznámením posunúť až o tri mesiace.
  • K daňovému priznaniu je potrebné priložiť potvrdenia od zamestnávateľov. Kto žiada o daňový bonus na dieťa, priloží aj kópiu rodných listov detí.
  • Daňové priznanie zamestnanca je možné vyplniť aj online prostredníctvom tohto formulára. Následne ho treba vytlačiť a doručiť daňovému úradu.

Daňové priznanie zamestnanca 2023
Daňové priznanie zamestnanca pre rok 2023 je v porovnaní s priznaním pre živnostníka jednoduchšie (Ilustrácia: DALL-E)

Príklad: Ako vyplniť daňové priznanie zamestnanca za rok 2023

Zamestnanec vlani zarobil od dvoch zamestnávateľov celkovo 18 000 eur. Zamestnávatelia mu z platu strhli 720 eur na zdravotnom poistení, 1 692 eur na sociálnom poistení (spolu na odvodoch 2 412 eur) a 2 961,72 eura na daniach. Chce sám podať daňové priznanie. Ako má vyplniť daňové priznanie zamestnanca za rok 2023?

Keďže mal len príjem zo zamestnania, bude podávať daňové priznanie typu A platné pre rok 2023. Najprv vyznačí, že ide o daňové priznanie a do riadku 1 uvedie svoje rodné číslo. Následne uvedie, že daňové priznania zamestnanca podáva za rok 2023. V daňovom priznaní nemusí vyplniť všetky políčka, keďže mnohé sa ho netýkajú. V návode na to ako vyplniť daňové priznanie zamestnanca, preto uvádzame len tie riadky, ktoré musí vyplniť.

V prvom oddiele do riadkov 3 až 10 uvedie svoje meno a adresu. Do riadku 25 následne napíše svoje telefónne číslo a do riadku 26 svoju emailovú adresu.

Keďže nepoberá dôchodok a neuplatňuje si ani nezdaniteľnú časť na manželku či daňový bonus na deti, bude ďalej vypĺňať až piaty oddiel. Do riadku 34 napíše svoj celkový minuloročný zárobok vo výške 18 000 eur. Pretože celý zárobok bol z práce na zmluvu, riadok 35 nechá prázdny.

Do riadku 36 napíše celkové zaplatené odvody vo výške 2 412 eur. Do riadku 27 napíše výšku odvodov na sociálne poistenie (1 692 eur) a do riadku 28 výšku odvodov na zdravotné poistenie (720 eur).

Ďalej si vypočíta základ dane ako rozdiel príjmu v riadku 34 a odvodov v riadku 36. Do riadku 39 preto uvedie základ dane vo výške 15 588 eur.

Do riadku 40 uvedie nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v sume 4 922,82 eura. Rovnakú sumu napíše aj do riadku 43. Potom od základu dane v riadku 36 odpočíta túto nezdaniteľnú sumu a výsledok (10 665,18) napíše do riadku 44. Z tejto sumy si potom vypočíta 19 %, čo je 2 026,38 eura. Túto sumu uvedie do riadku 45 ako daň. Rovnaké číslo napíše aj do riadkov 56, 58 a 64.

Následne do riadku 69 napíše, koľko mu zamestnávatelia celkovo strhli na daniach. Uvedie sem preto 2 961,72 eura. Keďže zamestnávatelia mu strhli vyššiu daň, než aká mu vyšla v daňovom priznaní, bude mať daňový preplatok vo výške 935,34 eura. Túto sumu napíše do riadku 72.

Ak chce niekto poukázať dve percentá zo zaplatenej dane, vyplní aj ôsmy oddiel daňového priznania. V tomto prípade dve percentá dosiahnu 40,53 eura. Kto nechce dve percentá nikomu poukázať, zaškrtne na začiatku tohto oddielu, že neuplatňuje postup podľa paragrafu 50.

Do riadku 87 tento zamestnanec uvedie číslo 2, keďže k daňovému priznaniu bude prikladať dve prílohy – potvrdenia od dvoch zamestnávateľov. V tomto oddiele je potrebné uviesť aktuálny dátum a podpísať sa.

Aby tento zamestnanec dostal naspäť daňový preplatok, musí o to požiadať. Robí sa tak priamo v daňovom priznaní v jedenástom oddiele. Musí tu vyznačiť, že žiada o vyplatenie daňového preplatku. Ďalej si vyberie, či chce peniaze poslať poštou alebo na účet. Ak si zvolí účet, musí uviesť aj jeho číslo. Aj v tomto oddiele je potrebné uviesť aktuálny dátum a podpísať sa.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: