Druhý pilier má za sebou mimoriadne úspešný rok 2021. Nielen sporitelia dosiahli rekordné výnosy, ale rekordný bol aj zisk dôchodkových spoločností. Všetkých päť firiem, ktoré núkajú dôchodkové sporenie v druhom pilieri, vlani vykázalo najvyššie výnosy i čistý zisk vo svojej histórii.

Celkové tržby piatich dôchodkových správcovských spoločností dosiahli v roku 2021 úroveň 130,5 milióna eur. Medziročne tak vzrástli viac ako dvojnásobne a v porovnaní s rokom 2019, ktorý bol až doteraz najlepším rokom pre dôchodkové spoločnosti, im tržby narástli o takmer 89 percent.

Spoločný zisk dôchodkových spoločností dosiahol 78,7 milióna eur. Dôchodkové spoločnosti tak dokázali na čistý zisk premeniť viac ako 60 percent svojich celkových tržieb. Medziročne zisk dôchodkových spoločností narástol viac ako dvojnásobne. Aj v porovnaní s rokom 2019 je nárast vyše dvojnásobný,

O dobré zárobky sa postaral vysoký rast akciových trhov


„V roku 2021 dosiahli akciové trhy najvyšší výnos za ostatných 20 rokov. Negarantované fondy druhého piliera a ich sporitelia na tomto raste vo vysokej miere participovali. Jedným z dôsledkov tohto rastu je aj ziskovosť firmy,“ povedal pre Finsider vedúci oddelenia Riadenie investícií vo VÚB Generali Igor Vilček.

Dôchodkové spoločnosti si za svoje služby účtujú viacero poplatkov. Jedným z nich je aj poplatok za zhodnotenie. Každá dôchodková spoločnosť si berie desať percent z dosiahnutého zhodnotenia. Ak sa firme darí dobre zhodnocovať peniaze svojich klientov, zarába aj ona. A to je práve prípad minulého roku, keď si negarantované dôchodkové fondy pripísali vysoké zisky. Až päť fondov prinieslo sporiteľom výnos vyše 20 percent a najmenej ziskový negarantovaný fond zhodnotil úspory o 7,6 percenta.

Najvyššie výnosy ako aj čistý zisk spomedzi dôchodkových spoločností vlani vykázala Uniqa. Jej tržby dosiahli 39,3 milióna eur a zisk po zdanení bol 25,5 milióna.

Uniqa síce bola podľa počtu sporiteľov na konci minulého roku až treťou najväčšou dôchodkovou firmou, ale profitovala z toho, že má najväčší indexový fond na trhu. K 31. decembru v ňom bolo 1,1 miliardy eur. Peniaze sporiteľov v tomto fonde sa vlani zhodnotili o 28,6 percenta, čo bol druhý najlepší výsledok zo všetkých fondov. Kombinácia vysokého zhodnotenia a veľkého objemu majetku v tomto fonde zabezpečila Uniqe pozíciu najlepšie zarábajúcej firmy.

Druhé miesto rebríčka najziskovejších dôchodkových správcovských spoločností vlani obsadila VÚB Generali. Jej tržby dosiahli 28,4 milióna eur a zisk 20,3 milióna. Tento výsledok ju robí najefektívnejšou spomedzi všetkých spoločností. Na čistý zisk totiž dokázala premeniť až 71,3 percenta zo svojich výnosov.

VÚB Generali je podľa počtu sporiteľov až štvrtou najväčšou firmou. K dobrému výsledku jej pomohlo to, že má po Uniqe druhý najväčší indexový fond. Ten navyše vlani dokázal zhodnotiť peniaze sporiteľov najlepšie zo všetkých fondov, konkrétne o 28,7 percenta.

Treťou najziskovejšou firmou v druhom pilieri bola vlani spoločnosť Allianz - Slovenská DSS, ktorá má najväčší počet klientov na trhu. Jej tržby vlani dosiahli 32 miliónov eur a zisk po zdanení bol na úrovni 19,3 milióna.

Zisk dôchodkových spoločností v roku 2021
Zisk dôchodkových spoločností v roku 2021 prekonal všetky rekordy. (Ilustračné foto: Unsplash)

Allianz mal v predchádzajúcich rokoch najväčšie tržby i zisk. Svoju pozíciu neobhájil preto, lebo nemá vo svojom portfóliu indexový fond. Sporitelia majú v Allianzi z negarantovaných fondov k dispozícii len jeden akciový fond. Aj keď ide o najlepšie zarábajúci akciový fond na trhu, svojim výkonom vo výške 21,6 percenta nestačil na najlepšie indexové fondy. V akciovom fonde od Allianzu je zároveň asi 89 miliónov eur menej ako v indexovom fonde od spoločnosti Uniqa.

Vďaka kombinácii týchto dvoch faktorov Allianz vybral na poplatkoch za zhodnotenie menej peňazí ako menšia Uniqa. A zároveň keďže mal vyššie náklady ako VÚB Generali, patrí Allianzu až tretie priečka medzi najziskovejšími dôchodkovými spoločnosťami.

NN DSS v roku 2021 dosiahla tržby vo výške 25,76 milióna eur a jej čistý zisk bol 10,8 milióna. NN je druhou najväčšou dôchodkovou spoločnosťou podľa počtu sporiteľov. K tejto pozícii jej pomohla akvizícia dôchodkovej spoločnosti Aegon v novembri 2019. Vďaka tomu NN ako jedinej dôchodkovej spoločnosti v roku 2020 medziročne vzrástli tržby i zisk.

NN mala donedávna dva indexové fondy. Jeden sa zameriaval na európske akcie, druhý na svetový. Európsky indexový fond vlani zmenila na akciový ESG fond. Jej indexový fond vlani zarobil 28,3 percenta, čo predstavovalo tretie najvyššie zhodnotenie zo všetkých fondov.

Najmenšia spoločnosť na trhu 365.life, ktorá donedávna pôsobila pod názvom DSS Poštovej banky, vlani vykázala najmenšie tržby i zisk zo všetkých dôchodkových spoločností. Jej výnosy dosiahli 5 miliónov eur a zisk 2,8 milióna.

365.life mala na konci minulého roku 124-tisíc sporiteľov. Počet sporiteľov v ostatných spoločnostiach sa pohybuje v rozmedzí od 326-tisíc až po 472-tisíc. V porovnaní s ostatnými spoločnosťami majú klienti 365.life viac peňazí v dlhopisovom fonde, ktoré zarábajú najmenej a teda firma inkasuje aj nižšie poplatky za zhodnotenie. Jej sporitelia majú v dlhopisovom fonde až 73,6 percenta majetku, ktoré firma spravuje. K tomuto číslu sa približuje len Allianz, ktorého klienti majú v dlhopisovom fonde 71,2 percenta majetku, ktorá zverili firme. V ostatných troch fondoch sa tento podiel pohybuje v rozmedzí od 54,7 po 56,4 percenta.

Rekordný zisk dôchodkových spoločností sa tak skoro nezopakuje

Vynikajúce výsledky dôchodkových spoločností z predchádzajúceho roku budú pravdepodobne ojedinelé a tak skoro sa nezopakujú. „Vzhľadom na tohtoročný doterajší vývoj na finančných trhoch a následne aj dôchodkových fondov neočakávame, že sa podobný rok zopakuje nielen tento, ale ani roky v blízkej budúcnosti,“ vraví generálny riaditeľ Allianz - Slovenskej DSS Miroslav Kotov.

Od začiatku roku sú všetky dôchodkové fondy v strate. Tá sa pri garantovaných fondoch pohybuje v rozmedzí od 2,3 do 6,5 percenta. Väčšina negarantovaných fondov od začiatku roku vykázala stratu, ktorá sa pohybuje od 5 až do 8,7 percenta. Vyššiu stratu priniesol len jeden fond – akciový fond od 365.life. Od začiatku roku v ňom hodnota dôchodkovej jednotky klesla o 18,6 percenta.

Poplatok za zhodnotenie je pritom nastavený tak, že ak ho chcú dôchodkové spoločnosti získať, musí hodnota dôchodkovej jednotky vo fonde prekonať svoj doterajší rekord. „Správcovia majú na tento typ odplaty nárok len vtedy, keď dosiahnu reálne zvýšenie hodnoty pre svojich klientov a minulý rok bol v tomto výnimočný,“ vraví hovorkyňa spoločnosti Uniqa Beáta Lipšicová. To znamená, že ak bude výnos fondu kolísať - chvíľu rásť a chvíľu klesať, no neprekoná svoj historický rekord, dôchodková spoločnosť si nemôže účtovať poplatok za zhodnotenie majetku.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: