Väčšina ľudí, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, má zle zvolený fond. Najviac ľudí má svoje úspory v dlhopisových garantovaných fondoch. Tie z dlhodobého hľadiska zarábajú najmenej. Vyšší dôchodok, ktorí si mnohí sľubovali od vstupu do druhého piliera, sa im tak vzďaľuje.


Rozdiel medzi garantovanými a negarantovanými fondmi sa naplno ukázal v minulom roku. Vďaka vysokým rastom akciových trhov viaceré negarantované fondy dokázali vlani zhodnotiť majetok sporiteľov o viac ako 25 percent. Naopak všetky dlhopisové fondy skončili v strate.

Podľa Denníka N sporitelia, ktorí sú v dlhopisových fondoch prišli len za minulý rok na výnosoch o približne 1,5 miliardy eur. Odborníci ako aj politici sa pustili do kritiky nastavenia druhého piliera. Strany SaS a Za ľudí by chceli sporiteľov, ktorým zostáva dlhší čas do odchodu do dôchodku, presunúť z garantovaných do negarantovaných fondov. No nemajú na to dostatočnú podporu.

O vyšší dôchodok sa môže pričiniť každý sám


Presúvať svoje peniaze medzi jednotlivými fondmi môže aj každý sám. Tento presun je bezplatný a možno ho vykonať kedykoľvek. Sporitelia, ktorí majú zriadení elektronický prístup k svojmu dôchodkovému účtu, to môžu urobiť aj cez internet. Nemusia pritom presunúť všetky nasporené peniaze, ale môžu časť ponechať v dlhopisovom fonde. Rovnako sa môžu rozhodnúť, že nové príspevky pôjdu napríklad do indexového fondu, kým doteraz nasporená suma zostane v dlhopisovom fonde. Maximálne môžu svoje úspory rozdeliť medzi dva fondy, jeden z nich však musí byť dlhopisový.

Pri presune peňazí z jedného fondu do druhého prichádza k otázke, ako to urobiť tak, aby na tom sporiteľ neprerobil. Ide predovšetkým o vhodné načasovanie takéhoto kroku. Ideálne by bolo tento presun urobiť v čase, keď nás čaká rast akciových trhov, aby sa naša peniaze čo najlepšie zhodnocovali. Naopak, ak niekto urobí tento presun, keď sú akcie na vrchole a následne padnú, môže trvať aj niekoľko rokov, kým mu nasledujúci rast vynahradí to, o čo prišiel.

Príležitosťou na prechod z dlhopisového do indexového alebo akciového fondu môže byť aj terajší prepad akciových trhov. Ten sa ihneď premietol aj do výnosov dôchodkových fondov. Platí pritom, že akciové a indexové fondy klesli výraznejšie ako dlhopisové fondy.

Prepad na trhoch dáva príležitosť vylepšiť si svoj budúci dôchodok z druhého piliera
Od vstupu do druhého piliera si mnohí sľubovali vyšší dôchodok. (Ilustračné foto: Pexels)

Ako sa presun medzi fondmi odrazí na nasporenej sume?

Sporitelia v druhom pilieri si za svoje príspevky nakupujú takzvané dôchodkové jednotky. Ich cena sa hýbe na základe vývoja na trhoch. V akciových a indexových fondoch platí, že ak rastie hodnota akcií, zvyšuje sa aj cena dôchodkovej jednotky. Naopak, ak akcie klesajú, hodnota dôchodkovej jednotky sa znižuje. Sporiteľ tak za svoj príspevok, ktorý mu príde do druhého piliera, získa každý mesiac iný počet dôchodkových jednotiek. Ak sú lacnejšie, dostane ich viac, ak drahšie, získa ich zase menej.

Rovnaké to je aj v prípade, ak niekto mení dôchodkový fond. Vtedy sa zoberie aktuálna hodnota osobného dôchodkového účtu (počet dôchodkových jednotiek vynásobených ich aktuálnou cenou) a za tieto peniaze sa nakúpia dôchodkové jednotky vo fonde, do ktorého chceme prestúpiť. Keďže dôchodkové jednotky v akciových a indexových fondoch v porovnaní s koncom minulého roku zlacneli, znamená to, že sporiteľ, ktorý sem prestúpi z dlhopisového fondu, získa viac dôchodkových jednotiek, ako keby to urobil na konci minulého roku.

Ak príde k rastu akciových trhov, hodnota majetku sporiteľa vďaka tomu, že prestúpil počas poklesu, porastie rýchlejšie. Napríklad ak má niekto na dôchodkovom účte v dlhopisovom fonde 15-tisíc eur a prestúpi do indexového fondu v čase, keď hodnota dôchodkovej jednotky v indexovom fonde bude 0,07 eura, získa 214 286 dôchodkových jednotiek. Ak by prestúpil po desaťpercentnom poklese, získal by 238 095 dôchodkových jednotiek. V prípade, že sa hodnota dôchodkovej jednotky znovu vráti na pôvodnú úroveň, hodnota jeho dôchodkového účtu stúpne na 16 667 eur. No ak by do indexového fondu prešiel pred týmto poklesom, po návrate na pôvodnú hodnote by mal stále 15-tisíc eur.

Čakanie sa nemusí oplatiť

Prestup v čase poklesu tak môže ľuďom, ktorí majú svoje peniaze v dlhopisových fondoch, vynahradiť aspoň časť strát, o ktoré prišli v predchádzajúcich rokoch. Najideálnejšie by bolo prestúpiť v čase, keď sú akciové trhy na svojom dne a následne profitovať už len z rastu. No uhádnuť, kedy trhy dosiahnu dnu, je prakticky nemožné. Sporitelia, ktorí by chceli prestúpiť za čo najlepších podmienok, tak môžu využiť postupný presun peňazí z dlhopisového fondu. Zvýši sa tak šanca, že aspoň časť úspor presunú vtedy, keď budú trhy blízko svojho dna.

Aj keď presun v správnom čase dokáže navýšiť úspory v druhom pilieri, pre ľudí, ktorým ostáva do odchodu na penziu niekoľko desiatok rokov, je dôležité najmä to, aby prestúpili čo najskôr. Ak bude niekto čakať na vhodný okamžik, môže sa mu to nakoniec vypomstiť, keď nikdy nie je vopred jasné, kedy a či takýto vhodný okamžik príde. Kto chce dosiahnuť vyšší dôchodok, potrebuje, aby sa jeho peniaze čo najdlhšie zhodnocovali v čo možno najvýkonnejšom možno.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: