Žijeme v dobe, kedy sú akciové trhy na svojich historických maximách, čo prirodzene zvyšuje záujem o investovanie. Ak investujeme, resp. nakupujeme v čase, keď sú trhy dole, dokážeme pomerne rýchlo zarobiť. Naopak, ak nakúpime tesne pred tým ako trhy zaznamenajú výrazný pokles, vieme prísť o značnú časť zainvestovaných peňazí a môže trvať roky, kým sa naša investícia vráti na svoju počiatočnú hodnotu. Preto je logické, že máme často nutkavú potrebu náš vstup a výstup na trhy správne načasovať, a tak ušetriť alebo zarobiť veľa peňazí. Je však časovanie trhu správny prístup?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že áno. Avšak väčšina prieskumov, ktoré sa touto témou zaoberajú a opierajú sa o reálne fakty a čísla, ukazuje opak. Takmer vždy, keď sa snažíme o časovanie trhu, zlyháme, resp. ak by sme to neurobili, dosiahli by sme väčší výnos. Hlavným problémom časovania trhov je, že nikto z nás nemá krištáľovú guľu a nedokážeme predpovedať, čo sa stane v budúcnosti. Ak sa to aj niekomu podarí, šanca, že to dokáže zopakovať úspešne viackrát po sebe, je takmer nulová. Poukazuje na to aj mnoho štúdií, ktoré skúmali rozdiel vo výnose medzi pasívnou investíciou do trhového indexu a medzi aktívnymi investormi, ktorí sa snažili časovať trh a pravidelne vstupovali do svojich investícií.

Dôležité je poznamenať, že aktívni investori v týchto prieskumoch sú veľké investičné spoločnosti s armádami študovaných trhových analytikov a drahých analytických programov. Ak nedokážu správne načasovať trh oni, neviem si predstaviť ako by to dokázal niekto iný.

Dôležitejšie ako časovanie trhu je zotrvať dostatočne dlho na trhu

Z týchto prieskumov jednoznačne vyplýva, že časovanie trhu sa neoplatí. Avšak netreba mať hlavu v smútku, pretože výnos, ktorý by sme dosiahli ak by sa nám pravidelne darilo časovanie trhu (čo je nemožné), nie je vôbec až tak zaujímavý. Predstavte si, že by ste každý rok dostali odmenu vo výške 1 000 eur, ktorú by ste sa rozhodli investovať do indexu S&P 500. V jednom prípade by sa vám každý rok podarilo správne načasovať trh a zainvestovali by ste vždy v momente, keď by bol akciový trh najnižšie. V druhom prípade by ste zainvestovali peniaze hneď ako by ste ich dostali, na začiatku prvého obchodovacieho dňa v roku. Ak by ste takto postupovali od roku 2001, v roku 2020 by ste pri úspešnom časovaní trhu mali 75 696 €. Zaujímavé je, že pri druhom prístupe by ste vytiahli 67 mali €. Rozdiel vo výnose by bol teda necelých 8 000 €.

Je nemožné pravidelne triafať trhové dno, preto najlepšie čo môžeme urobiť pri investíciách na dlhšie obdobie je určiť si sumu, ktorú chceme investovať a urobiť tak čo najskôr, bez ohľadu na to, kde sa nachádza trh. Pri investovaní totiž nie je až tak dôležitý čas, kedy na trhy vstúpime, ale čas, koľko na trhu zotrváme. Preto, ak plánujeme investovať na dlhšiu dobu (ideálne aspoň 12 rokov) nemusí nás vôbec zajímať v akom stave sú trhy momentálne.

Skvelá investičná rada znie: pri investovaní sa snažme ovplyvniť to, čo ovplyvniť vieme. Namiesto správneho časovania trhu, ktoré je nemožné, by sme sa mali viac zamerať na správne určenie a dodržanie investičného horizontu, alokáciu našej investície (do čoho budeme investovať), správnu diverzifikáciu portfólia a na naše emócie.

Keďže investovanie je veľmi komplexná téma jednoznačne odporúčam každému, kto zvažuje investovať svoje peniaze, aby sa stretol s nezávislým finančným odborníkom, aby mu pomohol správne určiť tieto parametre na základe individuálnych cieľov, finančných možností a správne určeného investičného profilu.

Autor článku Ondrej Broska je managing director v spoločnosti Tower Finance.