Prepady na akciových trhoch v posledných dňoch zneistili mnohých investorov. Tí teraz rozmýšľajú kam investovať a či si vôbec majú ponechať súčasné investície.

Niektoré tituly, predovšetkým spojené s Ruskom, výrazne prepadli. Napríklad akcie Gazpromu na londýnskej burze stratili 36 percent svojej hodnoty. Akcie OTP banky, ktorá má pobočku v Rusku i na Ukrajine, sa zase prepadli o 38 percent. Investori, ktorí majú nakúpené takto zasiahnuté akcie, teraz počítajú straty.

Saxo Bank tvrdí, že predaj celého portfólia v súčasnej situácii nie je dobý nápad. Investorovi by totiž priniesol pre zlé načasovanie len stratu. Na výber majú okrem toho z dvoch možností: buď budú svoje investície diverzifikovať alebo posilnia svoje akciové portfólio. „V súčasnom období práve energetické a ťažobné spoločnosti (tie, s malými aktivitami a väzbami na Rusko) poskytujú dobré zabezpečenie voči súčasným geopolitickým rizikám, ale aj dlhodobejšie proti inflácii, ktorá prichádza z ponukovej strany ekonomiky,“ vraví akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry.

Kam investovať či neinvestovať napovedia aj sankcie

V portfóliu by podľa neho okrem toho nemali chýbať ani sektory kybernetickej bezpečnosti, logistiky, obrany ako aj spoločnosti s najväčšou trhovou kapitalizáciou. „Tie budú účinne pôsobiť ako diverzifikácia voči rastovým/technologickým akciám,“ tvrdí. Aj keď financie boli zvyčajne víťazom počas sprísňujúcich sa cyklov, súčasné udalosti spôsobujú, že finančné aktíva sú vysoko volatilné bez jasného smerovania, keďže finančný systém sa používa ako kľúčový nástroj sankcií. „Sme tiež presvedčení, že aktíva súvisiace s LNG, vzduchovými tepelnými čerpadlami a zásoby zelenej energie sú prirodzenými príležitosťami v strednodobom horizonte, keďže sa teraz EÚ zameria práve na tieto cesty pre zníženie energetickej závislosti od Ruska,“ vraví P. Garnry.

Rásť by mali aj firmy, ktoré sa zoberajú obranou. Nemecko už cez víkend oznámilo, že zvýši výdavky na obranu nad dve percentá HDP. Okrem toho chce výrazne zväčšiť svoju armádu. Podľa P. Garnryho môžu ďalšie krajiny rýchlo nasledovať, čo sa odrazí na raste akcií z tohto sektora.

Naopak vylúčenie významných ruských bánk zo systému SWIFT značne sťaží obchodovanie s Ruskom. Najzraniteľnejšie voči týmto sankciám sú bankové systémy Talianska, Francúzska a Rakúska. Zo sankcií sú zatiaľ vyňaté odvetvia energetiky a zdrojov. Tie predstavujú približne polovicu ruského národného príjmu. Zmeniť sa to môže podľa P. Garnryho v prípade, ak by Kyjev ovládli ruské sily.

Mnohí sa chopili príležitosti na lacný nákup

Aj keď ruský vpád na Ukrajinu má negatívny vplyv aj na európskej či americké akciové trhy, denník Wall Street Journal si všíma, že potom, ako akcie minulý štvrtok klesli, sa opäť začal objavovať známy vzorec. Viacerí investori sa vrátili na trh a začali nakupovať akcie rastových a špekulatívnych spoločností, ktoré tento rok upadli do nemilosti. Tie na tento záujem zaznamenali rastom. Index S&P 500 si tak minulý týždeň polepšil o 0,8 percenta, hoci počas týždňa bol v mínuse až o 5,4 percenta. Podľa WSJ ide o najväčší týždenný návrat od roku 2008.

Mnohí investori tak pochopili prepad akcií ako príležitosť na lacný nákup. Vidno to aj na tom, že viaceré spoločnosti, ktorých akcie tento rok klesli, zažili koncom minulého týždňa rely.

„Je vidieť, že ľudia len čakajú na nákup akcií, ktoré klesli, pretože nikto si nemyslí, že to bude trvať večne,“ povedal pre WSJ portfólio manažér spoločnosti Penn Mutual Asset Management Zhiwei Ren. Môže sa to „skončiť za dva týždne alebo za dva mesiace, ale skončí sa to“.

Lacné ruské akcie radšej nie

Mnoho investorov môže lákať aj nákup lacných ruských akcií. Ruský akciový index od začiatku roku stratil 42 percent svojej hodnoty. Prepad by bol ešte výraznejší, ak by burza nezostala tento týždeň zatvorená. Do cien akcií sa tak nepremietli najnovšie sankcie, ktoré sú pre ruskú ekonomiku devastačné a poslali kurz rubľa na rekordne nízku úroveň.

Napriek nízkym cenám však odborníci neodporúčajú nákup týchto akcií. „Jedná sa o investície s rizikom vo výške, ktoré je pre nás neakceptovateľné,“ tvrdia analytici spoločnosti Next Finance Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová.

V situácii, keď Rusko obmedzuje toky kapitálu, nejde podľa nich o štandardné trhové prostredie. „To znamená, že sa nemôžeme dostať ani k správnemu oceneniu ruských akcií, dlhopisov alebo rubľa. V čisto trhovom prostredí by ocenenie ruských aktív bolo ešte nižšie, než v súčasnosti vidíme,“ vravia analytici. Vidno to aj na tom, že Európska centrálna banka prestala zverejňovať aktuálny kurz rubľa k euru. ECB tvrdí, že v súčasnej situácii ho nedokáže stanoviť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: