Oplatí sa v dnešnej dobe aktívne investovať a vyberať si jednotlivé akcie ? Ak by som mal uviesť stručnú a jasnú odpoveď na túto otázku, znela by: Nie. Podľa štatistík, viac ako 90 % aktívnych profesionálnych správcov nie je schopných dlhodobo porážať indexy. A to hovorím o profesionáloch. Štatistiky pre retail / amatérskych investorov budú ešte výrazne horšie. Tento článok, by sme teda mohli ukončiť veľmi rýchlo a povedať, že investovať sa oplatí najmä do nízkonákladových indexových ETF a to pravidelne a dlhodobo t.j. investičný horizont minimálne 10, ideálne 15-20 rokov. A je to skutočne tak.

Na druhej strane, stále dostávam otázky, či kúpiť túto alebo onú akciu. Pri rozšírení tzv. „social tradingových“ platforiem ako Robinhood a eToro je aktívne vyberanie akcií veľmi populárne najmä u mladých investorov. Pokúsim sa teda jasne a stručne odovzdať zopár dobrých rád z mojich skúseností.

Viac ako 20 rokov sa pri vyberaní jednotlivých akcií riadim niekoľkými veľmi jednoduchými pravidlami investovania (aj keď do jednotlivých akcií investujem stále menej a menej). Bez toho, aby som zachádzal do podrobností, alebo sa chválil, môžem povedať, že sa mi darí riadiť nasledujúcim pravidlami.

Pravidlá ako vyberať akcie

1: Nakúpte len akcie, ktoré poznáte. Ide o najdôležitejšie pravidlo pri výbere akcií. Dôležité je, aby ste vedeli niečo o spoločnosti, do ktorej chcete investovať. Používate jej produkty a máte ich radi? Poznáte plány spoločnosti do budúcnosti? Poznáte o nej dôležité fakty a aspoň hlavné ekonomické čísla? Apple je jedným príkladom, ktorý tu uvediem. Poznám ich produkty a páčia sa mi. Poznám ich prístup k inováciám a poznám ich „čísla a ekonomiku“ . Táto investícia pre mňa zarobila rokmi obrovské peniaze.

2: Dlhodobé držanie. Nikdy nepredávajte, ak sa nič zásadné nezmenilo! Čas od času som toto pravidlo porušil. Predal som akcie, aby som získal peniaze na nákup ďalšej investície – väčšinou nehnuteľnosti, alebo iných akcií. Bol som tiež občas emočne labilný a predal som akcie, z ktorých som nemal dobrý pocit či už na základe správ alebo diskusných fór. Takmer vo všetkých prípadoch som po niekoľkých rokoch svoje rozhodnutie predať ľutoval.

3: Nikdy si nepozerajte pravidelne na svoje portfólio. No … nikdy … upresním – len zriedka. Preskúmajte svoje portfólio každých 6 až 12 mesiacov. Ak budete každú hodinu alebo každý deň skúmať svoje portfólio, začne vás to vyvádzať z miery a budete podliehať emóciám. Odstráňte emócie z rozhodnutia o kúpe akcií a svoje portfólio skúmajte iba občas. Buďte hrdý na to, že ste investor a nie trader a nemusíte teda poznať hodnotu a ceny vašich akcií každú hodinu.

4: Nikdy nekupujte podľa správ a zaručených tipov. Vidíte nové famózne titulky, alebo fóra prekypujú optimizmom a zaručenými odporúčaniami? Nekupujte to! Nekupujte na základe dobrých správ! Nepredávajte ani na základe zlých správ! Jedine, že sa skutočne zmenilo niečo zásadné a fundamentálne pre danú firmu. A nakupujte pravidelne v čase. Akcie napríklad kupujte iba v prvý utorok v mesiaci. Časom vám to zaručí vyvážené a diverzifikované portfólio.

5: Investujte, pokiaľ sa dá, napriamo. Sprostredkovateľov používajte čo možno najmenej. Spravte si riadne svoju „domácu úlohu“ a stojte si za svojim rozhodnutím. Začnite investovať čo najskôr. Vložte toľko peňazí, koľko si môžete dovoliť a kupujte najrozmanitejšie spoločnosti = diverzifikujte. Začal som investovať do akcií v 22 rokoch. Keď sa teraz, o 22 rokov neskôr obzriem, žijem z plodov vyššie uvedených rád. A žije sa mi dobre.

Na záver už len dodám, že pasívny prístup k investovaniu do nízkonákladových indexových ETF a to pravidelne a dlhodobo vnímam ako ďaleko lepšiu voľbu pre väčšinu investorov vrátane mňa samotného. Ak sa už ale niekto rozhodne pre aktívnu formu investovania a chce vyberať konkrétne akcie, dúfam, že mu vyššie uvedené rady pomôžu rovnako ako pomohli mne.

Autor článku Roman Závodský je investor a bloger. Venuje sa propagácii myšlienky FIRE (Financial Independence Retired Early). Svoj systém nazýva Únik do slobody (#unikdoslobody).

Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za vaše investičné rozhodnutia.